Dnes je 27. 07. 2021   | Počasie v Európe | Sprievodcovia | Weblinks | Download | Rozšírené vyhľadávanie    
  Články
Úvodná stránka
Kde sme boli
Metodika
Fotogalérie
Rady a tipy
Klubový život
EL LOCO
Pajštún
Najčítanejšie články
Ako písať články

  LokoFoto

  Fórum + odkazy
Fórum
Rýchle odkazy

  O nás
História klubu
Stanovy
Spomíname
Kontakt na nás

  Registrácia čitateľov
Ak máte záujem dostávať nové články na Váš email, zaregistrujte sa na odber noviniek.
Registrácia

  Počítadlo prístupov
Celkom1265022
Jl5958
Dnes66

Ľadová dolinka, júl 2007
Zverejnené 28. 08. 2007 (8798 × prečítané)

Ľadová dolinka. Kto by ju hľadal na mape Vysokých Tatier, je schovaná zo severu za Zadným Ľadovým a Snehovým štítom, je to jedna z vetiev Javorovej doliny. Patrí k najdivokejším v Tatrách.

.
Ľadová dolinka - cesta
Keď sme pred časom liezli (myslím v roku 1989) s Vladom Lysým cez Jamesácky týždeň na Malý Ľadový „Cestu k slnku“,  zostupovali sme dlhšou cestou cez Ľadovú priehybu. Z priehyby som vtedy vyšiel zopár metrov na Zadný Ľadový a nakukol do Ľadovej dolinky. Bolo dramatické počasie pod mrakom a dolinka naozaj vyzerala divoko, zaradil som ju hneď do zoznamu lákavých cieľov. Prednosť dostali iné výstupy, na dolinku som zabudol, až pred niekoľkými mesiacmi mi ju pripomenula správa na stránke Horskej záchrannej služby, keď v nej niekoho zachraňovali.

.
Prostredný kotol - Čierna Javorová dolina
Hneď to bolo jasné, ani Jano Lančarič nemal nič proti. Najvhodnejší termín na prechod dolinky je na jar v apríli – máji, podľa podmienok, keď je ešte dosť snehu a už je dlhší deň. Nám to vyšlo na koniec júla.

.
Čierne Javorové pleso
Ľadová dolinka - to je 800 metrov prevýšenia, treba prekonať tri prahy a tri kotly a na záver časť severnej steny Snehového štítu s traverzom do Vyšného Ľadového sedla. My sme ju našli po rekordných horúčavách bez snehu, iba v hornom kotli boli malé polia, ktoré sa dali obísť. Pôvodne sme mali v batohu aj mačky, ale keď sme na nástupe zbadali situáciu, nechali sme ich mňaukať dole. Spodné dva prahy sú strmšie s vodopádmi, prah do tretieho kotla tvoria položené vymyté platne.

.
Nástup
V letných podmienkach tu nájdete niekoľko lezeckých trojkových dĺžok v spodnom a prostrednom prahu a v severnej stene Snehového štítu. Zvyšok sa dá prejsť bez lana alebo súčasným postupom s lanom. Cesta je vhodná pre toho, kto má chuť si vyskúšať tatranskú orientáciu, lezenie a istenie v buď príliš kompaktnej alebo rozbitej skale a k tomu krásnu divokú scenériu.

.
Nástup
My sme si prechod spestrili ťažšími batohmi, pretože sme chceli pokračovať po hlavnom hrebeni smerom na Ľadový štít a Širokú vežu s bivakom, no skončili sme na Zadnom Ľadovom kde sa dostavili prvé nepatrné náznaky únavy a tušili sme, že v noci bude pršať.

.
Dolný prah
Natočili sme krátke video, takže pri vhodnej príležitosti, napríklad na poslednom zlanení sa môžeme stretnúť pri Ľadovej dolinke.

Juro Geleneky


Ešte pripájam popis cesty (A. Puškáš, II. diel, cesta 62): Vyšné Ľadové sedlo z Čiernej Javorovej doliny.
Na severozápad spadá toto sedlo mohutnými stenami do divokej Ľadovej dolinky.
.
Dolný kotol - roklina
Táto typicky schodovitá dolinka sa skladá z troch kotlov, a to z Dolného, Prostredného a Horného, ktoré sú od seba oddelené zráznymi schodmi.  Dolný kotol spadá do Čiernej Javorovej doliny schodom, cez ktorý preteká vodopád. Iba v nižšej časti ho pokrývajú mierne trávniky, kým vyššie prechádza v úzky kaňon, obyčajne vyplnený snehom a priečnymi trhlinami.
.
Prostredný kotol - záver
Kaňon sa končí malým kotlom, do ktorého steká vodopád z prostredného kotla. Vľavo, asi sto metrov nad kaňonom sa rozprestierajú na úpätí Malej a Prostrednej Snehovej veže trávniky, ktoré sa spájajú v terasy a prechádzajú do prostredného kotla. Tento je dosť plochý, vyložený málo naklonenými hladkými platňami, preťatými puklinami.  Na východnom okraji Prostredného kotla sa tiahne pozdĺž spodných zrázov severozápadných stien Snehového štítu sutinový pás, ktorý sa začína pri Zadnej Snehovej štrbine. Z horného kotla steká sem „potok“ v kaskádach. Horný kotol je pokrytý večným snehom a spadá k nemu mohutná stena Zadného Ľadového štítu.
.
Horný kotol
Do dolného kotla Ľadovej dolinky sa dostaneme napravo od vodopádu, na stene schodu priamo hore, sprvu veľmi strmými, trávami porastenými skalami a stupňami, neskoršie zas cez hladké platne. Čoraz viac sa sťažujúci terén nás núti do traverzu šikmo vpravo a hore do strmej rímsy, ktorá vyúsťuje po niekoľkých metroch na veľký trávnik už nad schodom. Ďalej vystupujeme kaňonom až do malého kotla pod vodopádom. Tu v smere ustupujúcich ľavých stien po popukaných stupňoch k strmej hladkej trhline, ktorá vyššie prechádza v žľab. Žľabom šikmo doľava hore na zrázne trávniky a na terasy, po ktorých potom doprava do Prostredného kotla. Ťažkosti závisia od stavu snehu. Tento smer je výhodný, ak je v kaňone súvislý sneh alebo ak je celkom bez snehu.  Ak sú v ňom priečne snehové trhliny, je lepšie kaňon obísť.
.
Snehový štít - severná stena
Do Horného kotla vystupujeme najprv po sutine vľavo od platní horného schodu a potom v serpentínach platňami stále vľavo od „potôčka“. Odtiaľ po snehu, potom po dobre vrstvených, do kotla vysunutých skalách severozápadnej steny Snehového štítu v serpentínach šikmo doľava a tam, kde skaly čnejú strmo do výšky, sutinovým pásom doprava, na chrbát, ktorý ohraničuje zľava roklinku, vybiehajúcu z kotla steny Snehového štítu. Chrbátom, potom dnom roklinky hore. Táto sa zanedlho rozvetvuje, zľava prichádza sutina, nevysokými schodmi prerušený žľab, kým hlavná vetva sa skrúca oblúkom doprava k nášmu sedlu.
.
Zadný Ľadový štít, Ľadová dolinka
Ľavým žľabom hore na sedielko v jeho ľavom rebre. Tu sa žľab stráca, odtiaľ pätnásť metrov po sutine šikmo doprava, potom po vodorovných lávkach a skalách doprava do veľmi strmého žľabu.  Pravým okrajom žľabu hore k prvému schodu. Obídeme ho najprv vpravo, potom po veľmi zráznych platniach traverz na ľavý okraj žľabu a doprava nazad do žľabu. Kúsok vyššie pod druhým schodom, uzavretým hore obrovským balvanom, prejdeme vedľajším lámavým žliabkom na pravé rebro a ním veľmi strmo po hladkých skalách niekoľko metrov priamo hore. Potom traverz znova doľava pod balvan, ktorý obídeme ľavou stienkou. Nad balvanom sa žľab rozširuje v sutinovú kotlinku. Tu steny nad kotlinkou pretína niekoľko trhlín. Na sedlo vystúpime trhlinou, ktorá je úplne vpravo, idúc ňou stále hore až pod lávku, bežiacu doľava. Na ňu a ňou pohodlne na Vyšne Ľadové sedlo. 5-7 hod. II-III.


Pohľad na akciu „z druhého konca lana“:

.
Zadný Ľadový štít, Ľadová dolinka 2
Niekedy koncom zimy ma Juraj oslovil - čo by som povedal na prechod Ľadovej dolinky. Hoci som presne nevedel kde sa nachádza neváhal som ani mikrosekundu. Termín bol stanovený niekedy na koniec júla.
Vyrazili sme v piatok ráno vlakom do Popradu, odtiaľ autobusom do Tatranskej Javoriny, kde sme sa okolo obeda aj ubytovali. Do večera bolo ešte ďaleko. Keďže ani jeden z nás nepoznal presný prístup do dolinky, ešte v ten deň sme sa vybrali na prieskum. Do batohov sme si nabalili lezecký materiál, ktorý sme chceli nechať hore pod nástupom. Pobrali sme sa hore Javorovou dolinou a hľadali potok, kde mala byť odbočka do tej "našej" dolinky. Nakoniec sme to našli a dostali sa až pod nástup. Trochu sme sa tu poobzerali, lezecký materiál uložili pod kameň a stanovili si plán na zajtrajší deň.
V sobotu ráno bol budíček o 3:45, o 4:15 ešte za tmy šliapeme hore dolinou. Po nočnom daždi je mokro, ale pofukuje vetrík. Dúfame, že vysuší aj skalu. Okolo siedmej sme pod nástupom. Dávame si na seba úväzy a materiál. Lano zatiaľ ostáva v ruksaku. Pred nami je dolný kotol. Vystupujeme vpravo od vodopádu pokiaľ sa dá ešte bez lana. Nakoniec lano radšej vyberáme a je z toho jedna dĺžka. Sme v dolnom kotly. Do prostredného kotla nás spočiatku vedú nepríjemné šikmé trávy - po daždi sú mokré a šmýkajú sa. Potom prechádzame cez potok, ďalej roklinou na dne ktorej je ešte starý sneh. Naviazaní súčasne stúpame po jej ľavej strane až k ďalšiemu vodopádu, popod ktorý opäť prechádzame na druhú stranu potoka. Tu opäť lezieme. Po troch dĺžkach sme v prostrednom kotly. Medzi prostredným a horným kotlom sú veľké šikmé platne, na niektorých miestach sa to šmýka.
.
Zadný Ľadový štít
Ostávame naviazaní a postupujeme súčasne. Po platniach sa dostávame do horného kotla. Podľa sprievodcu je v hornom kotly "večný sneh", avšak my sme tu našli len malé snehové polia. Tu je aj posledná možnosť nabrať pitnú vodu. Ostáva posledná časť výstupu - z horného kotla postupujeme dnom roklinky smerom na Snehový štít až narážame na žľab, ktorý nás vedie šikmo do severnej steny Zadného ľadového štítu. Z tohto žľabu traverzujeme doľava do Vyšného ľadového sedla a po pár metroch sme hore na hlavnom hrebeni. Trochu sa pokocháme výhľadmi na Malú studenú dolinu a pokračujeme hrebeňom na Zadný ľadový štít, kde sme okolo 16:00. Všímame si, že sa akosi kazí počasie. Pôvodne sme chceli doraziť až na Malý ľadový štít, kde sme chceli prebivakovať. Ale nakoniec sme sa rozhodli, že radšej zostúpime. Cez Ľadovú priehybu a z nej vedúcu rampu zostupujeme na Téryho chatu. Večer začalo pršať. Na druhý deň je opäť slnečno. Ráno vyrážame cez Sedielko naspäť do Tatranskej Javoriny. Odtiaľ cez Poprad do Bratislavy.
Čo k tomu dodať. Ľadová dolinka je orientovaná smerom na sever - skala je dosť rozlámaná, treba sa pohybovať opatrne. Kompaktnejšie sú iba platne medzi prostredným a horným kotlom. Zvyčajne sa táto cesta chodí v zimných podmienkach. Keď sú dobré snehové podmienky môže to byť veľmi pekná túra, ale to je už budúcnosť ...

Jano Lančarič[Aktuálna známka: 1,75]
hodnotenie článku (ako v škole)   <--1 2 3 4 5 -->   

( Celý článok | Autor: Juro Geleneky, Jano Lančarič | Počet komentárov: 9 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Juro Geleneky, Jano Lančarič )

Web site powered by phpRS