Dnes je 02. 12. 2020   | Počasie v Európe | Sprievodcovia | Weblinks | Download | Rozšírené vyhľadávanie    
  Články
Úvodná stránka
Kde sme boli
Metodika
Fotogalérie
Rady a tipy
Klubový život
EL LOCO
Pajštún
Najčítanejšie články
Ako písať články

  LokoFoto

  Fórum + odkazy
Fórum
Rýchle odkazy

  O nás
História klubu
Stanovy
Spomíname
Kontakt na nás

  Registrácia čitateľov
Ak máte záujem dostávať nové články na Váš email, zaregistrujte sa na odber noviniek.
Registrácia

  Počítadlo prístupov
Celkom1231544
December190
Dnes86

Nové trendy istenia.
Zverejnené 20. 12. 2002 (5091 × prečítané)

Objavte s nami, kam až siahajú schopnosti človeka v krízových situáciách!

Prekvapujúca správa prišla z nemenovaného vápencového brala na Záhorí. Marovi s Jašterom sa prihodila nová alternatívna technika istenia a hneď si ju aj úplnou náhodou osvojili, hoci spočiatku tomu nič nenasvedčovalo.Pôvodne v rámci "Tematického dňa búrania mýtov" riešili iné prejavy cieľavedomého konania na lane.
K objavu tak zásadného významu by nebolo došlo nebyť Marovej zvedavosti, čo to urobí ak miesto sady čokov nepozorovane zavesí prvolezcovi na sedák štanglu salámy.. Marovi sa to zdalo byť osviežujúcim momentom v inak pomerne nudnom postavení ističa.
Jašter nič nespozorujúc našlapáva vyšku so štanglou salámy na sedáku, príležitostne vykrikujúc že je kosa ako v eskymáckej telocvični, zatiaľ čo Mara hreje očakávaný príchod chvíle v ktorej príde na Jaštera potreba založenia prvého istenia.  
klikni na obrázok pre veľkú fotku


Predpovedaný príchod potreby prvého istenia sa naplnil. Prvolezec neveriaco nahmatáva "čoky", naväzuje s nimi vizuálny kontakt so zvukovým sprievodom "ééé..kua..ééé" a začína hmlisto tušit nejakú spojitost Mara s údeninou a správnou funky náladou 10m nad zemou.Reflexívne si v pude sebazáchovy pohmkáva melódiu GIPSY WOMEN TOLD ME..
 
klikni na obrázok pre veľkú fotku


Jašter učebnicovo demonštruje teóriu že nebyť zúfalstva odvaha stratí životodarnú pôdu z ktorej saje silu a s malým zaváhaním dramaticky zakladá do špáry salámu "VRŠATEC". Senzoricky sa salám javil použiteľne tuhý, z mechanického hľadiska je vybavený pútkom ala rep-šnúra.A naprdol tam nezištne expres.
 
klikni na obrázok pre veľkú fotkuTesne pred odsadnutím do salámy!
Istenie vydržalo!!! Jašter nezabudne nazvať Mara zdatným chobotom a zisťuje, že slovný zvrat "mať na saláme" čerstvo dostal nový význam..

 
klikni na obrázok pre veľkú fotkuChlapci s kladným vzťahom k premýšľaniu sa s novým objavom exaktne pohrali.
Výsledky testov sú šokujúce!!!

Saláma "Vršatec" je použiteľná na istenie už pri teplotách okolo 5°C,pri zaťažení sa optimálne prispôsobuje nerovnostiam špáry vďaka flexibilnej polotuhosti a dosahuje tak veľmi stabilné usadenie aj v špárach s rozdielnou zbiehavosťou stien.
V podstate sa vždy dotýka stien celou plochou v štyroch bodoch asi do cca -10°C (potom sa chová ako klasický medený alebo duralový pasívny vklínenec so všetkými nevýhodami).
Zatiaľ jediným slabým miestom salámy "Vršatec" sa ukázal byť pôvodný webbing. Pútko je len kvality veľmi miernej a jeho nahradenie oceľovým lankom je nevyhnutný krok k zaručeniu nominálnej pevnosti.

Zaručená nosnosť:
- 600 daN v rozsahu 5° až -10°C
- 1000 daN v rozsahu -10° až -40°C

Záverom možno zhrnúť výhody nového typu vklinenca nasledovne:
-veľmi dobre sa uplatňuje v širších špárach
-do značnej miery je schopný prispôsobovať tvar špáre
-veľmi výhodná je tiež možnosť vyberania vklínenca klasickým príborom
-vykazuje nutričné hodnoty v spektre posunutom do bielkovín,čo nájde uplatnenie pri neplánovaných bivakoch alebo šetrení hmotnosti pri viacdňových podnikoch, keďže istiaci prostriedok je zároveň potravinou

Z dobre informovaných kuloárov sa medzitým prevarilo,že salámu "Vršatec" začne licenčne údiť BLACK DIAMOND, takže odporúčame outdorovým a lezeckým predajniam v predstihu zakúpiť chladiace boxy na uskladnenie dostatočných zásob tohoto horúceho tovaru. Predpokladáme, že v zime bude dostupný len ako podpultovka.

EL LOCOSúvisiace články:
PF 2003 (30.12.2002)
Nelezte bez dokladov! (20.12.2002)

[Aktuálna známka: 1,43]
hodnotenie článku (ako v škole)   <--1 2 3 4 5 -->   

( Celý článok | Autor: EL LOCO | Počet komentárov: 6 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: EL LOCO )

Web site powered by phpRS