Bristol UK

Ak si niečo zaujímavé preliezol, daj o tom vedieť aj ostatným. Ak o tom chceš napísať dlhší článok, skontaktuj sa so mnou cez tento odkaz: http://www.aclokomotiva.sk/showpage.php?name=form.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristol UK

Príspevok od používateľa maro »

Obrázok
Caute, svoje postrehy budem davat aj sem, aby sa v tom lahsie orientovalo.

Zhrnutie doterajsich prispevkov:

12:21am December 14, 2005

Strucna sprava z pracovnej cesty v UK.
Zacnem od zaciatku:
Let bol OK, videl som aj Alpy, alebo co to bolo... Bolo to najskor nalavo a potom chvilu pred lietadlom (nad lietadlom to nebolo ani chvilu). Kedze som pouzil lacne aerolinie (EasyJet) bol som prekvapeny, ze niektorym pasazierom podavali napr. oriesky zadarmo. Ale to vas najskor musia obliat kavou...
Po pristati som hrdo precvalal turniketom s oznacenim EU a a povysenecky som sa pozrel na cokoladovu dievcinu cakajucu na interview vo rade pred dverami NON EU! Som EUROPAN!
Na letisku ma cakalo prve krute poznanie - po mojej lubozvucnej otazke "How can I get to city center" som dostal odpoved ktorej som nerozumel ani h....! Nakonec som pouzil manualne esperanto a podobnym stylom som sa dozvedel, ze musim ist autobusom. V meste som mal dohodnuty meeting point a po 1/2 hodine bludenia som sa odhodlal spytat jedneho priatelsky vyzerajuceho domorodca "How can I get to House of Fraser" a odpoved bola "This is House of Fraser"... Tymto okamzikom zacinam prijmat objednavky do Tatier ako ludske GPS do orientacne narocnych ciest.
Od mojho priletu dodnes sa odohralo mnozstvo veci (2 tyzdne na jazykovke, kopa arabskych priatelov, rezident arabskej restauracie (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-sisa.jpg), (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-sisa1.jpg
), 1 mesiac v hosteli, stahovanie do vlastnej izby v shareovanom baraku - caka ma to zajtra 14.12.05, hladanie prace, najdenie prace, zalozenie konta v banke, odstrasujuce skusenosti s chutou anglickeho piva, zvlastne skusenosti s anglickymi ludmi, zvlastne zvery vyskytujuce sa od stvrtka do nedele na nocnych bristolskych uliciach, atd...), o ktorych sa pokusim rozpisat nabuduce.
Co sa tyka lezenia, objavil som v knihkupectve sprievodcu po oblastiach ktore su v podstate priamo v meste, ale to este musim preskumat. O tom samozrejme budem informovat tiez.
Zatial caute.
maro
---------------------------------------------------------
4:22am December 16, 2005

web http://www.undercover-rock.com - vela tam toho nie je) o lezeni v Bristole + fotka exterieru umelej steny a bouldrovky http://www.undercover-rock.com/wall/centre.aspx - ano, je to v tom kostole! (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... ezenie.jpg
).
---------------------------------------------------------
11:32am December 22, 2005

Bristolske zapisky 21.12.2005

Dnes som kupou dzusu s oznacenim FAIRTRADE podporil pestovatelov kubanskych pomarancov, a to konkretne panov Chose Marti, Andres Parilla a Fernando Pino (opisane z krabice). Cest ich praci!

A teraz nieco uplne ine:
Na obchodne centrum kde momentalne pracujem bol na dnes ohlaseny bombovy utok sudruhmi z 'alkaidi', ale soudruzi zrejme nekde udelali chybu a moja zvedavost a ocakavania ostali neuspokojene.

Znova nieco ine:
Workmate v obchode sa ma dnes spytala z ktoreho regionu pochadzam (myslela Anglicko), lebo mam vraj zvlastny akcent aky u Anglicana este nepocula... Z toho som usudil ze slova 'three' a 'elephant' som uz zvladol a idem sa vrhnut na dalsie dve slovicka.

Predpsledny postreh:
Vstup na umelu stenu o ktorej som napisal minule je L6.50 a mozete tam byt cely den. Pre predstavu - minimalna mzda v Anglicku je L5.05 na hodinu, dane a odvody su cca 20-25%. Ubytovanie sa da zohnat od cca L240 na mesiac a ak ste skromny tak na jedlo neutratite viac ako L100 na mesiac. Ak potrebujete pouzivat MHD, tyzdenny celosietovy listok stoji L18.

Finale:
Pomaly dostavam abstak z nepristupu na internet. Na vysvetlenie - ked chcem nieco poslat, nadatlujem to dost nepohodlne do PDA, potom sa 40 minut plizim mestom k miestu kde je WI-FI ku ktorej mam pristupove udaje a tam sa pritisnuty k muru budovy nakonektujem a odoslem prispevky, pripadne maily (ale takto nemozem posielat hromadne klubove maily, no pracujem na rieseni).

Pokracovanie nabuduce (v dalsom roku?).

Maro
maro.sk[at]gmail.com

PS: na Vianoce si uvarim vianocne cestoviny s konzervou vianocnych 'baked beans' k tomu si otvorim Cider a ak naberiem odvahu tak mozno ochutnam aj anglicky vianocny puding ktory uz mam kupeny...a budem spominat na Vianoce u rodicov a kapustnicu a domaci chlieb a kapra a zemiakovy salat a domacu klobasku a zakusky a... ;)
---------------------------------------------------------
2:49pm December 26, 2005

Bristolsky zapisnik 24.12.2004 cca 1/2noc

Odist do zahranicia a hlavne do Anglicka (krajina ktora Vas akceptuje ako Europanov a to bez akehokolvek obmedzenia v pravach a povinnostiach) moze byt velmi navykove. Ekonomicky vyjadrene: vstupna investicia cca 20-50 tisic (po mojich skusenostiach by som sa nebal tieto peniaze aj poziciat, s vratenim do 1/2 roka by nemal byt problem) zisk neobmedzeny, riziko straty minimalne. Ludsky vyjadrene: ak nie ste lenivi pracovat, zijete si urcite lepsie ako na Slovensku, ak sa zlepsite v jazyku je to este lepsie (najdete si fajnovejsie joby). Asi ide hlavne o to, nakolko ste naviazani na domov...
Upozornenie! Tieto nazory pisem po 2 mesiacoch pobytu v UK a v buducnosti sa mozu zmenit.

Bristol a verejna doprava (public transport)
Strucne by som to vyjadril asi tak, ze dopravu v Bratislave navrhoval konstrukter svajciarskych hodiniek a bristolsku Mr. Hide... Je celkom bezne, ze spoj nejde 40 minut (pri 10 min. intervale) a vzapati sa 3 autobusy navzajom predbiehaju po celej trase. Autobusy maju len 1 dvere a este som v autobuse nevidel cloveka stat. Pre UK su typicke poschodove autobusy, a ja sa rad vozim hore vpredu. Je to zaujimava perspektiva a vzdy skusam odhadnut, kde v najblizsej chvili naburame.

A teraz nieco kompetne odlisne:
prave pocuvam Desmod a je fajn a zaroven pozdravujem Selenu (Seong Yeon Jeong) z Juznej Korey (nemylit si s krajinou vo filme Team America!).

Spat k busom.
Soferi su rozni, od blavackeho standardu, az po pripady ako cca 50 rocna zenska v minisukni, fuzaty chlapik z fialovou parochnou, alebo kocka za ktorou by sa kazdy 96%ny chlap na ulici obzrel (a mozno aj par z radov 4% by zmenilo svetonazor...)
Ale celkovo su vodici majstri svojho remesla Ja chodim do roboty trasou, ktora pripomina petrzaske parkoviska v nedelu vecer a ak ide nieco oproti, tak plati pravo silnejsieho/slusnejsieho. Na cestech v obytnych zonach sa pouzivaju spomalovace, ktore su zaujimavo skonstruovane. Autobusy prechadzaju plynulo, ale osobne auta nemaju sancu, su prilis uzke.

A teraz nieco kompetne odlisne:
Pozeral som inzeraty na ojazdene auta a Skodu Felicia som nasiel od cca L450, co je cca 2-tyzdnova mzda. A to vraj bola v dobrom stave. Ak by vydrzala tak 3 mesiace, tak je to dobra kupa. Len by ma zaujimalo, ci ma volant napravo...

Zatial vsjo, nabuduce nieco o tom, kde su v UK najdlhsie rady (skuste si tipnut, pomocna otazka: obchod to nie je!) a mozno nieco o obsluhe v NetCafe.

Gramaticke okienko:
Hej j*bo, daj mi cigu... sorry, chcel som o inom...
Slovne spojenie, ktore som zatial najcastejsie pocul je 'as well'. Znamena to 'tiez'.
'mozes to najst tu a tiez tam'
'you can find it here and there as well'

maro
Bristol
Email sem normalny nedam, lebo po poslednom zverejneni mi prislo po ..... spamu.
maro.sk[at]gmail.com

PS: stastne a vesele
---------------------------------------------------------
Naposledy upravil/-a maro v 12 Jan 2006, 01:08, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky zapisnik 3.1.2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky zapisnik 3.1.2006 (pracovny nazov Doritos+dip+stella&F*CK iPAQ!)

Napadlo ma zistit, ci v tomto slavnom Anglicku maju vobec nejake outdorove predajne (nemylit si s Vianocnymi trhmi...). Na pocudovanie maju, tak som vyrazil na prieskum jednej z nich http://www.snowandrock.com ( http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... owrock.jpg)
, v ktorej predavaju aj horo veci. Nasiel som este jeden shop (www.blacks.co.uk), ale tam mali skor len oblecenie a obuv. Takze podme opacit Snow+Rock! Povedal som si, ze si urobim maly cenovy prehlad a asi po hodine obzerania tovaru a opisovania cien som zistil, ze v predajni je zdarma k dispozicii aj tlaceny katalog... Pre tych, ktorym sa nechce browsovat po webe som tu pripravil strucny prehlad cien. Ceny su v librach, kurz za 1 libru je cca 58 Sk.

Lezky:
LaSportiva Miura (70), Katana (75), Barracuda (75)
Five.Ten Coyote Velcro (55), T-Rocks (70), Anasazi (70)
Red Chili Spirit Impact Zone (60), Sausalito (55), Spirit (55)
Scarpa Veloce (60), Vantage (55).
Kedze som si lezky neprezieravo nechal doma a "one of the country's leading indoor climbing centres" http://www.undercover-rock.com mam asi 10 minut od domu, uvazujem, ze si lezky kupim tu. Zatial su mojimi favoritmi ' 5.10 Coyote Velcro' a 'Scarpa Vantage'. No, uvidim...

Madzo pytlik (13!)

HMS lacna (8,-), DMM (11)

Expres lacny (9.50), DMM s 3Sigma atestom - Shield Quickdraw Set 12cm (16)

Expres set 5 kusov lacny (50-60)

Sada 8 cokov (63)

Slucka dynema 60cm (4.50)

Sedak lacny (50), Petzl Calidris (65)

Reverso (16)

To by boli vybrane ceny, ak vas zaujimaju aj ine pozrite si ich na webe.
----------------
Prestavka
K tej poslednej casti podnadpisu - zhruba na tomto mieste pisania textu mi zahadnym sposobom zakapal iPAQ a do vecnych lovist odniesol adresar so vsetkymi dolezitymi udajmi, aj s tymto textom a ten bol z tych dat najmenej dolezity :(
Koniec prestavky
----------------
Pozornym sledovanim spolubyvajucich som zistil, ze nase kultury su odlisne. Ak v buducnosti budete dlhsie v Anglicku a budete zdielat jeden dom s mladymi anglicanmi, pridete na to aj vy. V podstate su to prasata. Aspon co sa cistoty domacnosti tyka. O seba sa samozrejme ako tak staraju. Trocha umenia - najdene zatisie v kuchyni: (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... atisie.jpg).

Skusenost 1 - umyvanie riadu. Typicky anglican umyva riad tak, ze do drezu vlozi umelohmotny lavorik (niekedy len zapcha odtok drezu), do lavoru naleje veela saponatu, napusti vodu a hodi tam vsetok spinavy riad. Ten potom postupne z lavoru vybera, posucha saponatovou spongiou a riad vitazoslavne odlozi nabok na vysusenie ako umyty. Na Slovensku z riadu bezne odkvapkava voda, v Anglicku saponat. Napr. taky cerstvo umyty a odlozeny pohar ani nevidno, len kopec saponatu, z ktoreho sa pohar postupne vynara... Tak ma napadlo, ci tu maju saponaty len prijemnu vonu, alebo aj prichut. Budem to musiet vyskusat.
K umyvaniu riadu samozrejme patri kopa vody vsade okolo + na zemi a cakanie aj par dni, pokial to vyschne...

Skusenost 2 - pranie. Celkom ma pobavilo, ked si tu spolubyvajuci pral jednu koselu v automatickej pracke na nejakom programe, ktory trval asi 2,5 hodiny. Ale on je vobec nejaky divny typek. Ked sme sa prvy krat videli, spytal sa ma ako sa volam a ci mam rad travu. Ja som mu povedal, ze zvycajne si kupujem zeleninu a mozno ked dojdu prachy budem zrat travu, ale nejako sme si nerozumeli. Asi kvoli jeho divnemu akcentu. Minule sa jednej spolubyvajucej zahadnym sposobom podarilo otvorit pracku s plnym bubnom vody a miesto toho aby ju rychlo zavrela, zacala behat po kuchyni a hladat hrniec, do ktoreho ta voda natecie. Samozrejme kym ho nasla, uz netieklo nic, kuchyna schla 4 dni a ja som si tam skoro zlomil nohu.

Skusenost 3 - spina. V spolocnych priestoroch je spina vsade, v kuchyni sa lepite k podlahe (ale manik s travou je drsnak, on beha bosy). Jedina ako-tak cistotna osoba okrem mna :), je asi jedno dievca zo Zimbabwe, ktore dokonca na Vianoce upratalo kuchynu a ta vydrzala v slusnm stave asi 5 dni.
Inac sem chodi asi aj nejaka upratovacka, ktora upratuje spolocne priestory, ale este som ju nevidel. Mozno je nejaka vzdialena pribuzna 'neviditelnych mravcov'.
----------------
Prestavka
Dnes som bol v obchode, take mensie potraviny, ked sa zrazu vrutil chalanisko na kolobezke a predvadzal jazdu skoro ako krasokorculiari v Tescu. Ale tento tu nebol zamestnany, mal asi 5 rokov a hladal mamu...
Koniec prestavky
----------------
Minule som bol v NetCafe kvoli pristupu na web. NetCefe je zaroven aj nieco ako kantina, takze sa tam da aj najest a server obsluhuje a pristupy k pocitacom nastavuje casnicka. Aspon vtedy to bola casnicka a ja som mohol s pobavenim sledovat, ako sa asi 2 minuty pokusala kliknut na taku pomerne velku ikonu, aby mi pridelila pocitac...

Vianoce som stravil doma. (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-maro.jpg) Zlatym klincom vecerneho programu bol tradicny anglicky vianocny puding kupeny v COOP, zohriaty v mikrovlnke a bol celkom dobry! Kto z vas mal na Vianoce vianocny puding? (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... puding.jpg)
Silvester som absolvoval u slovakov, ktori tu tiez ziju a pracuju, pozivali sme napoje a potraviny (chlebicky, chipsy a pod.), pocuvali muziku, pozerali TV, odpalovali svetlice a robili podobne veci, ako sa to na Silvestra slusi a patri...

Pre dnesok to je vsetko, neviem o com budem pisat na buduce, ale urcite sa nieco dalsie prihodi. A ak nie, pospominam na mesiac zivota v hosteli, 'IQ test' v pracovnej agenture, pracu, jazykovu skolu, a pripravim jazykove okienko special o bristolskom akcente.

Stale plati kvizova otazka: kde su v UK najdlhsie rady (skuste si tipnut, pomocka - obchod to nie je!)? Zatial som zaznamenal jeden pokus o odpoved, ak ich nebude o par viac, spravnu odpoved aj s fotkou poslem tipujucim osobne.

Maro
Naposledy upravil/-a maro v 19 Mar 2006, 12:50, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
choze
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 24 Feb 2003, 13:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa choze »

ahoj maro, tvoj "dennik" z anglicka patri k mojmu oblubenemu citaniu :) rano pri ranajkach v praci... rozmyslal som, kde by mohli byt dlhe rady v anglicku, ale kedze obchody si vylucil (napadlo ma, ze to bolo pri prilezitosti predaja Harryho Pottera :) ), tak ma uz napada len metro, pri cvakani listkov pri vstupe :) pripadne, co si pamatam, tak som sa dost nastal v jednom pube, kde som cakal asi 15 minut, kym som sa dostal k barmanovi a vypytal si anglicky patok, takze sa asi nechytam, lebo som presvedceny, ze to bude nieco uplne ine... :) tak sa drz a tesim sa nielen na pokracovanie dennika, ale aj na spravnu odpoved :)
Ohen s vami.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky zapisnik 5.1.2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky zapisnik 5.1.2006

Kedze uz som to nemohol vydrzat, vybral som sa obzriet jednu lezecku lokalitu nedaleko od centra. Je to nieco ako utesy vedla rieky, pod ktorymi je aj celkom frekventovana cesta pre auta (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet5.jpg). Vyzeralo to tam celkom zaujimavo a jedna cesta sa mi zdala byt celkom lahka (nieco ako Veterny mlyn na Pajstune), tak preco neskusit vybehnut si ju len tak, nalahko v teniskach, free solo... Ked som uz bol asi 10 metrov nad zemou (cca 1/2 cesty), stalo sa to nejake tazsie a navyse zacalo prsat. Zrazu sa mi smykli nohy a ostal som vysiet iba na jednej ruke a ta sa pomalicky a nezadrzitelne zacala otvarat. A do toho sa zhora ozval strasny ramus, ktory stale silnel. Odrazu nastala tma ale velky hluk mi stale drasal usi. Vstal som z prepotenej postele a isiel sa pozriet na chodbu, co sa deje. Bolo 3.1. 2:30 rano. Hucal poziarny alarm. Spolubuvajuci anglican zaspal vo svojej izbe a na takom nejakom pniku mu horela sviecka v sklenenej miske. Ako doharala, prasklo sklo a zacalo horiet drevo na ktorom to mal polozene. Izba sa mu zaplnila dymom (skoro nebolo vidiet skrz miestnost) a dymove cidlo spustilo alarm. V UK maju v takmer kazdom baraku v izbach poziarne cidla, nastastie. Chalanovi potom asi vsetko smrdelo ako po tyzdnovom taboreni v jaskyni... Ale vsetko skoncilo dobre. A tu lezecku lokalitu si tiez pojdem obzriet.

Este k mojej minulej navsteve v outdoorovom obchode. Videl som tam aj trekove 1/2topanky od Five.Ten, ale vyzerali dost uboho. Lezky asi robia lepsie.

Momentalne tu ficia vypredaje a ludia behaju po obchodoch ako blazni. Nechapem ich, ze ich to bavi, ved cas sa da stravit aj uzitocnejsie. Ja som obehol asi 30 obchodov a nic zaujimave som tam nevidel...
No, mozno sem-tam. Obcas sa da narazit na zaujimave knihy, cd, dvd a napr. jedna firma predava do 15.1 2006 digifotak Panasonic FZ20 za 200 libier (cca 11.500 Sk). Dalej som narazil na jeden shop, kde maju 90% CD a DVD po 5 libier. A to CD, za ktore na Slovensku vycalujete 600-700 korun. Jedina smola je, ze vsetko je len v anglickom jazyku. Teda u CD to az tak moc nevadi, ale u DVD by sa hodili aspon nejake zrozumitelne titulky pre ludi ktory po anglicky nevedia a pre mna. Vsetky DVD maju anglicke titulky pre nepocujucich, takze pocas filmu mozete citat texty ako "hraje dramaticka hudba" "pes temne vrci", alebo "tiche kroky za dverami". Vacsina DVD ma aj titulky danske, finske, grecke... Len vynimocne sa da narazit na DVD s CZ titulkami, zo slovenskymi som este nic nevidel.
Dalej TV fanusikovia si tu mozu kupit kompletne serie roznych TV serialov na DVD, napr. AktyX, Friends a skoro cokolvek co cloveka napadne. A napr. kompletna 3-dielna seria Pana Prstenov v specialnej 12-DVD edicii stala 40 libier.
Ale na nejaky vypredaj horo-matrosu som zatial nenarazil. Sem tam sa najdu nejake zlacnene goracky, ale ta zlacnena cena zhruba zodpoveda cenam na Slovensku.

Pikoska
V UK chcu preklasifikovat marisku z kategorie C do vyssej kategorie B. Do kategorie C bola zaradena pred rokom. Neviem sice co to znamena, ale informacia je to zaujimava. V radiu to teraz stale omielaju a drogy su tu vseobecne oblubene. Kto neslape na mariske, slape na kokaine. Znama mi hovorila, ze bola na party kde sa ludia rozmiestnili tak, ze na hornom poschodi boli snupaci a na dolnom hulici...
Neviete niekto, ci sa taky vysoky lezec zo Slovenska nechysta do UK?
Koniec pikosky

Bol som pozriet v muzeu http://www.bristol-city.gov.uk/museums na vystave Wildlife Photographer of the Year
http://www.bbcwildlifemagazine.com a http://www.nhm.ac.uk/wildphoto. Bolo to celkom fajn, pacili sa mi tieto dve fotky: "Michael Loup - France - River of dreams" a "Andy Rouse - UK - Surfing gentoo" (mozno sa daju vyhladat na webe, alebo na strankach uvedenych vyssie). Paci sa mi, ze muzea su tu vacsinou zadarmo takze tam budem castejsim hostom, je tam este mnozstvo inych expozicii. Podla informacii ktore mam, su tu zadarmo aj kniznice (aj s pristupom na web) a mala by byt zadarmo aj vyucba anglictiny na College, takze tieto veci pojdem preverit v najblizsej dobe.

Flashback
Ked som prisiel do Bristolu, byval som mesiac v hosteli. Je to nieco ako hotel, akurat lacnejsie, na izbe spite siesti (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-izba.jpg), kuchynu si obsluhujete sami (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... hostel.jpg), pracovnu tiez (doplnte si dlzen a makcen), v bare mozete pit vlastny chlast a pustat si svoju muziku.
Kontakt na hostel je +44 117 9257900, www.bristolbackpackers.co.uk. Ceny su ludove, 70 libier za 7 noci, 140 za 15. Ale lacnejsie ubytovanie na kratku dobu tu asi nenajdete. Komfort je asi ako na Brncalke. Zaujimave bolo, ze vsetci mali vsetko pohodene na izbach (oblecenie, mobily, CD, fotaky, notebooky) a nikomu nic nezmizlo. Ale v pripade potreby sa dal prenajat trezor. Hostel ma pod palcom Slovak (Stefan), takze nie je ani problem s komunikaciou :). Na hosteli som postretal mnozstvo narodnosti, slovakov, cechov, poliakov, madarov, nemcov, talianov, spanielov, anglicanov, irov, skotov australcanov, novo-zelandcanov, argentincanov, columbijcanov, kanadanov... Co sa tyka jazyka, so vsetkymi okrem anglicanov sa dalo ako-tak dorozumiet. Z anglicky hovoriacich krajin som si najviac pokecal asi s kanadanmi a australcanmi, lebo ich anglictina bola pre mna pomerne zrozumitelna.

Jazykove okienko:
A teraz slubeny uvod do bristolskeho prizvuku.
Sk - Ang - [an. vyslovnost]
Nie - No - [nou], v bristole [neie]
Dom - House - [haus], v Bristole [heis]
Pri komunikacii ma clovek asi taky pocit ako Anglican, ktory sa drvi roky spisovnu slovencinu, v ramci praxe ide na Slovensko, pozve na pivo a pokec prvych dvoch slovakov co stretne a oni su to zahorak s vychodniarom.
Koniec jazykoveho okienka

Maro
Naposledy upravil/-a maro v 21 Jan 2006, 00:53, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
jaster
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 06 Mar 2003, 23:53

Príspevok od používateľa jaster »

Ej.. dobre sa to cita, ty sa ani nevracaj a len pis :D
Ale vazne, drz sa a nenechaj sa potrestat za uspech, nie si na Slovensku! :P
Tvoj opis pomerov v anglickej kuchyni mi nie je neznamy fenomen ( povedzme, ze aj ja som si tento styl oblubil a pomerne uspesne ho napodobujem ), bohuzial, ziadny bordel pri sporaku ti nezlepsi vyslovnost. Ale pripomenulo mi to skusenost, ako som si chcel nechat opravit pracku na batoh co si mi ju v Arcu privrel do dveri auta... ty koky... kosa ako v eskimackej telocvicni,priechod v baraku s tabulou OPRAVA OBUVI A KABELIEK, otvorilo sa okienko a vyvanul na mna uder SMRADU TEPLA, za aky som na vojne daval sedem ostrych a nasilnu dekontaminaciu ryzakom v sprche.. co ti poviem, dodnes mam tu pracku nefunkcnu :shock: Strucne spravy z domova - male Velke mesto pocas tvojej nepritomnosti uspesne expanduje osvedcenou metodou obcianskej vybavenosti KAVIAREN BORDEL BAGETERIA. Zasvateni typkovia sme sa mihli popularnym vycapom v Borinke a pojedli s hrobarom Vilom nieco pistaciovych orieskov a datli ( vypredaj v TESCU ). Vilo prislubil, ze i tento rok kandiduje na post predsedu fanklubu pajstun pozitivnych loserov
A mozno medzitym vytecu lady, takze uvidime :twisted:
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maro »

7.1. 2006 polnoc

UPOZORNENIE - AJ DO STARYCH BRISTOLSKYCH PRISPEVKOV SOM DOPLNIL FOTKY.

Na uvod 3 fotecky Bristolu:
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... istol1.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... istol2.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-most.jpg).

A pokracujem v pisani...
Co robim, ked uz naozaj netusim co robit a vonku je pocasie, ze by jeden ani horolezca nevyhnal? V mojej izbe som objavil perfektnu treningovu hrazdu (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... hrazda.jpg), (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... razda1.jpg). Fakt je super, zatial to ide tazsie, ale to sa podda. Az sa cudujem, ze som ju objavil az skoro po mesiaci. A to sa v roznych formach vyskytuje po celej mojej podkrovnej izbe. Popri tom skolim spolubyvajucich zo slovenskej muziky - IMT, Desmod, Slize, Muller, Kontrafakt (pozdravujem jastera), Vec, Cistychov + EN muziku co som si za smiesny peniaz nakupil tu. Zadovazil som si take fajnove repraciky od JBL (Creature 2) a tie vyhravaju a basuju tak, az mi postel skace po izbe a skridle rano hladam po zahrade.

Jazykove okienko.
Pouzivane slovniky
1. Slovnik ktory som nasiel doma (ang. - slov., slov. - ang. vreckovy slovnik) a neskor som zistil ze to je slovnik ktory pouzivala Jana. Ale je mi nejake podozrive, ze vzdy ked ho otvorim, tak sa mi otvori na strane s heslom 'sudruh'...

2. Druhym je asi najlepsi anglicko-slovensky slovnik co momentalne mozete kupit na Slovensku "Anglicko Slovensky Slovnik s najnovsimy vyrazmi" Josef Fronek, Pavol Mokran, vydavatelstvo Leda. V nom som doteraz nasiel preklad kazdeho vyrazu, ktory mi nebol jasny.

3. Nove slovicko
Sk - Ang - [an. vyslovnost]
Byt prec - be away [evei] v Bristole [eive]
Koniec jazykoveho okienka.

Nieco k mojmu ubytovaniu. Obyvam podkrovnu izbicku o rozmeroch cca 3x3 metre. Aby ste mali lepsiu predstavu ako byvam, tu je popis mojeho zivotneho priestoru: (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... -home3.jpg), (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... -home1.jpg), (http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... -home2.jpg). Barak je shareovany, to znamena, ze kazdy najomnik ma svoju izbu + 2 pritomne kupelne s closetmi su zdielane (share). Barak ma 3 podlazia. Na prizemi su 3 izby + byt, na 1. podlazi su 3 izby + kuchyna + WC/kupelna a na mojom podlazi su 4 podkrovne izby + WC/sprchovaci kut. Kupelnu na 1. podlazi moc nechapem, lebo je tam len vana s teplym a studenym kohutikom, ale nie je tam ziadna sprcha. To je anglicka specialita. Na lavej strane mate kohutik s vytokom vriacej vody, cca 30 cm od neho napravo najdete kohutik s vytokom studenej vody...

/Breaktime
Vela ludi (hlavne bab) tu beha s piercingom. Nemyslim tym nausnice, ale vselijake kovove ozdoby v nose, perach, oboci, licach a ktovie kde este :shock: . Zatial najviac ma zaujala jedna 21-rocna kanadanka. Mala celkom pekne dredy (je to zaujimave na dotyk :) ), piercing vselikde po xichte a v usiach viac zeleza ako koze. A usne boltce takmer nemala, lebo v nich mala vsadene kovove kruhy s asi 2 cm priemerom... Ale inak bola celkom fajn, dalo sa s nou pokecat.
Dnes som na ulici videl zensku (cez 50) tiez s piercingom...
/Breaktime

Prave si citam taku zaujimavu anglicku knihu o pocasi a konecne som pochopil, preco v zime, ked je Zem najblizsie k Slnku, je u nas najvacsia kosa. Strucne povedane je to preto, ze zemska os je vychylena (nie je kolma na zemsku obeznu drahu okolo Slnka) a v obdobi ked je Zem najblizsie k Slnku je severna (nasa) pologula vychylena smerom od slnka. Takze na nu dopada menej priameho slnecneho ziarenia, resp. je rozptylene na vacsej ploche, na rozdiel od juznej pologule. V lete je to naopak, kedze Zem obieha okolo Slnka 1 rok... Ak to nakreslim a '/' je zemska os a 'O' je slnko, vypada to takto: leto /O, zima O/. :shock:
Ak ste to uz vedeli tak sorry za zdrzanie a uz nebudem zabiehat do detailov ako funguje pocasie na Zemi, co su to Hardleyove zony, ako vznika nizky a vysoky tlak, preco sa v Tatrach a horach vseobecne poobede zhorsuje pocasie, preco nizky tlak znamena zhorsenie pocasia a ze zhruba kazdych 100.000 rokov mierne stupa a velmi podstatne klesa obsah sklennikovych plynov + priemerna teplota na Zemi a prave sme na vrchole stupania.
Nedavno som telefonoval s bratrancom, ktory zije v Calgary - nedaleko maju velke hory. Co sa tyka pocasia, u nich sa hovori: 'Ak sa ti nepaci pocasie v Calgary, pockaj hodinku...'

11.1.2006
Dnes som bol obzriet a nafotit nejake lezecke oblasti v Bristole. Nie je to daleko od centra, tak cca do 1 hodiny. Co je to za skalu netusim, snad to bude popisane v sprievodcovi. Skala je tmava, kompaktna a su tam vraj stopy fosilii a vraj je stara ako uhlie - tvrdil mi jeden chlapik. To by bolo trochu odbornych informacii z oblasti geologie...
Boli tam aj nejake borhaky. Viac podrobnosti vycitam zo sprievodcu. Cesty su hodnotene v anglickej stupnici, vacsinou E3-E6 a niekde je subezne pouzita aj francuzska stupnica (napr. E4 6b), asi to zavisi od toho ci je cesta odistena.
Stretol som tam jedneho chlapika a ten mi odporucil oblast Chedar, ktora je asi 30 km od Bristolu, vraj su tam vyse 120m bigwally.
Tu su fotecky z bristolskej oblasti:
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet1.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet2.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet3.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet4.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet6.jpg),
(http://www.aclokomotiva.sk/foto/06-bris ... vylet7.jpg).
Kvalita fotiek nic moc, ale momentalne nemam fotak takze vsetko je zatial fotene PDAckom a navyse sa uz stmievalo.
Naposledy upravil/-a maro v 21 Jan 2006, 01:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
choze
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 24 Feb 2003, 13:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa choze »

Boli tam aj nejake borhaky. Viac podrobnosti vycitam zo sprievodcu. Cesty su hodnotene v anglickej stupnici, vacsinou E3-E6 a niekde je subezne pouzita aj francuzska stupnica (napr. E4 6b), asi to zavisi od toho ci je cesta odistena.
Myslim, ze oznacenie E4 6b je anglicka suhrnna stupnica, viac na http://www.aclokomotiva.sk/view.php?cis ... 2004030301, pricom stupen E1-E10 vyjadruje psychicku obtiaznost (cim je cesta tazsie odistitelna, pricom stupa riziko dobrej "jeb.", tak tym stupa aj cislo za E...)a oznacenie za tym -technicku obtiaznost. Aspon si myslim, a mozno sa mylim, podobne oznacenie sa pouziva v poslednom case aj pri klasifikacii ladov, obcas sa da na to niekde narazit...

kazdopadne uz teraz sa tesim na dalsie pokracovanie rozpravania z anglicka...

p.s.: inak s tymi dvomi kohutikmi (zvlast tepla zvlast studena voda), som sa pytal anglicanov, preco to tak maju a nikto mi to nevedel vysvetlit a zistil, ze vlastne ani oni to nevedia preco to tak je, su proste ako hovori majo remorker "temni" :)
Ohen s vami.
Používateľov profilový obrázok
Evicka
už poslal príspevok
už poslal príspevok
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 10 Mar 2003, 15:36
Bydlisko: Bratislava

fajne

Príspevok od používateľa Evicka »

Cauko Marosko, naozaj sa to dobre cita :D len tak dalej. Precitala som si to na jeden sup :lol: Mna by este zaujimalo ci tam aj pracujes (ci zarabas peniazky) a ako :roll: a ci sa len zdokonalujes v jazyku? Potom by ma zaujimalo, ake tam mate teraz pocasie, je tam tak chladno ako tu u nas?
Zelam Ti vela uspechov a vela peknych a dobrych zazitkov, Evicka
Neregistrovaný

Anglicke kohutiky

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ja som bola tiez vo VB. Jedna slovenska au-pair sa pytala domacich, preco maju tak kohutiky (zvlast tepla a studena voda - t. j. vlasy si umyvala tak, ze si vo vedre napustala raz teplu a raz studenu vodu a to si potom liala na hlavu :)) a oni jej odpovedali, ze je to TRADICIA a ze ked je to vyhovujuce pre KRALOVNU, preco by to oni mali menit. Ja si zas myslim, ze rozdiel je v tom, ze kralovnej leju to vedro na hlavu sluzobnici a beznemu cloviecikovi neleje nikto. Musi si sam a to sa mi zda komplikovane. Nehovoriac o tom, ze ako si potom clovek osprchuje po sebe vanu? Zas asi musi napustit vedro.... Lenze Anglicania su spinduraci, oni s takym niecim nemaju problem. A podla mna si napustia vanu a potom z nej len tak vylezu - nepotrebuju sa osprchovat (podobny postup ako pri umyvani riadu).

G.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky zapisnik 21.1. 2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky zapisnik 21.1. 2006

Kedze sa tu rozbehla burliva diskusia; dakujem za zaujem chozemu, jasterovi, evicke a gabike; tak pokracujem vo svojej one-man-show. A vy sa nemusite bat cokolvek sa ma spytat, alebo okomentovat ktorykolvek moj postreh!

Vratim sa ku korenom sucasnej civilizacie: Anglicko a pivo
Takze najskor nazvy kvalitnych piv, ktore si mozete v UK kupit (zoradene subjektivne podla kvality...) :
Stella Artrois
Heineken
Beck's
Carlsberg
Kronenbourg 1664
Corona
San Miguel http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060121-pivo1.jpg
Cobra http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060121-pivo2.jpg
Jednoducho povedane, v Anglicku mozete kupit vela dobrych piv, ale len kvoli pivu sa tam neoplati ist. Ak mam pravdu povedat , na Slovensku mame vynikajuce piva (slovenske + ceske) a ovela lacnejsie. Pivo v anglickom pube stoji cca 2-2,80 libry. To je cena za 1 pintu (tusim cca 5,8 dl). V potravinach za pack (4 plechovky, podla znacky 440-660 ml) zaplatite cca 2,50-4 libry. V skle som videl aj 1l pivo (to je ten San Miguel).
Viac o vseobecnych info o pive tu: http://www.pivo.sk/pivo/pivo_i.htm.

Praca.
Ked som si zacal hladat pracu, zacal som obchadzat agentury a restauracie. To su miesta kde sa vam praca najskor pritrafi, pokial mate slabsiu anglictinu. Stastie sa na mna usmialo pomerne skoro. V jednej agenture sa ma spytali, ci mozem ist do prace uz nasledujuci den. Ale najskor vraj musim uspesne (aspon na 80%) spravit vstupny test. Mal som trochu obavy, ale ked som test uvidel, zacala panika. Bolo mi jasne, ze v tom teste musi byt nejaky chytak. Bolo mi jasne, ze otazky typu:
432:8=;
32+16+3+75+44=;
urci odlisnosti medzi retazcam 22ac34 a 22ca34;
zorad pismena d,k,b,o,p,s,q podla abecedy;
a podobne, nemozu byt take primitivne ako vyzeraju. Takze 4/5 (16 min)casu urceneho na test som stravil hladanim chytaku, ale kedze som na ziaden neprisiel, tak som test vyplnil. Asi som mal stastie a spravil som ho pravdepodobne ako prvy na 100% a dostal som flek managera v Rolls Royce... Teda skoro. Cely december som pracoval v Boots (velky UK drogeriovy retazec, nieco ako na DM Drogerie na Slovensku, ale vacsie) ako asistent logistiky. No, ked to zjednodusim, presuval som tovar zo skladu do regalov :). Robil som od pondelka do nedele, od 12:00 do 18:00 + cca 1 hodina na dopravu uzasnou bristolskou hromadnou dopravou. Jedine 2 dni som mal volno 25. (to bol sviatok, ked je vsetko zatvorene) a 26.12, lebo vtedy ziadna doprava nepremavala... Ale prislo mi to vhod lebo som bol trochu chory a potreboval som si oddychnut. Celkom frustrujuca praca, ale na to ze bola nekvalifikovana, bola relativne slusne zaplatena. 6 libier na hodinu, vikendy +50%, sviatky +100%.

--Komercna prestavka--
Dnes som isiel okolo jedneho pubu a na tabuli mali vypisane, ze tam bude mat koncert skupina "Fat, Drunk & Stupid". Ale musim vas sklamat, reportaz z koncertu ani ucast na nom neplanujem.
--Koniec komercnej prestavky--

Od januara som bol znovu bez prace. Navyse mi akosi zabudli vyplatit mzdu za posledny tyzden a musel som si to ponahanat v agenture.
V 1/2 januara som este vymakol 2 nocne smeny pre Ikeu. To bol celkom zazitok. 1. sichtu sme skoro celu hodinu odrobili (ja a piati poliaci) cakanim na vratnici na chlapika, ktory nas mal na starosti. Ked konecne prisiel, ukazal sa byt celkom v pohode. V Ikea prave prestavovali oddelenia a preto zobrali externych ludi. Povodne to malo by na jednu noc od 22:00 do 6:00, nakonec z toho boli dve noci od 22:00 do 9:00. Robota bola klasicka, navazanie tovaru, organizovanie, presuvanie a podobne. Na zaciatku sme dostali instruktaz, ze budeme mat 3 prestavky po 20 minut. O 1:30, 5:00 a 8:00. Nastal cas prvej prestavky a padla mi sanka... Ja som so sebou nemal nic na jedenie ani na pitie, hovoril som si, ze bez jedla noc vydrzim a na pitie sa nieco najde. Sef nas odviedol do zamestnaneckej jedalne a tam som ziral ako v reklame. Jedla ako v hoteli all-inclusive (2-3 kombinacie hlavneho jedla), pitie volne z ikeackych napojovych automatov (cola, orange, caj, kava, kakao), ovocie, jogurty, zakusky, musli...
Po 20 minutach, najedeni, pozerame na sefa ze ideme pokracovat v praci a on nam hovori, ze nie je kam sa ponahlat, ze este ide DOZADU a nech tam ideme aj my. Na konci jedalne su lietacky s oznacenim nieco ako 'oddychovy priestor spolupracovnikov' (v Ikea nepouzivaju vyraz zamestnanec, ale spoupracovnik - co-worker). Vleziem dnu a cakam na budik, alebo poziarny alarm. Ale nic sa nedeje. Nesniva sa mi. Velka miestnost, velke kresla a sedacky, na stene OBROVSKA plazma, hracie automaty (pinball, stolny fotbal), 3 pocitace s internetom, napojove automaty... Prva prestavka bola asi hodinova, rovnako aj druhu noc. Asi je to taky zvyk. Ostatne boli cca 20 minutove a zaplatili nas, ako keby sme mali v noci dohromady len 45 minut prestavok.
Co sa tyka zamestnancov, su rovnaky ako u nas. Rano stepovali pri "pichckach" pri zamestnaneckej vratnici a cakali kedy na nich naskoci spravny cas, aby nimi mohli pretiahnut svoju ID kartu a ufujazdit domov. Pri odchode som si vsimol este jednu zaujimavu vec. Kazdy odchadzajuci (aj ked ide len na cigaretu) musi stlacit tlacitko pri vychody a nahodne sa rozsvieti zelene, alebo cervene svetielko a ozve sa prislusny zvuk. Ak sa rozsvieti cervena, odchadzajuci zamestnanec je prehliadnuty, ci nieco necmajzol. Pomer zelena:cervena odhadujem tak na 30 :1.
Co sa tyka sucasnosti (21.1.2006), momentalne pracu nemam, no nieco je vo velmi blizkom vyhlade, ale to si necham do neskorsich prispevkov. Musim ist este pozistovat, co potrebujem na zivnost v anglicku. No ak to vyjde...! Ale nebudem predbiehat, pockajte si, aj ja som zvedavy.

Foto-prestavka
Barak v ktorom byvam (http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060121-barak.jpg). Byvam v podkrovnej izbe, moje okno nie je vidno, ale je priamo nad hlavnym vchodom.
/Foto-prestavka

Jazykovka
Ked som prisiel do Bristolu, prve dva tyzdne som chodil na sukromnu jazykovku http://www.languageproject.co.uk. Bolo to dost drahe, ale uroven bola velmi slusna. Pol roka na takejto jazykovke daju, cloveku ktory ma uz zaklady, velmi vela. Na zaciatku som robil vstupny test (vysledok 42/100), v ktorom som pri niektorych otazkach nedokazal ani len odhadnut o co im ide...
Zaradili ma do skupiny intermediate, to je nieco ako stredne pokrocili, cim ma dost prekvapili. Neskor som zistil, ze tam maju len 3 skupiny: tych co po anglicky nevedia nic; intermediate a advanced.
Ucitelia boli velmi fajn, easy going. Vyucovanie bolo od pondelka do stvrtka od 9:00 do 16:00. Cisteho casu to bolo asi 5.5 hod. V piatok bolo vyucovanie od 9:00 do 12:30 a poobede bol Conversation Club, kde sav jednej miestnosti studenti a ucitelia volne rozravali o vybranych temach z nastenky (rozne aktuality z novin), pripadne o comkolvek.
Organizovali sme si aj rozne spolocenske akcie.
Kiino - pred filmom isli reklamy (kam sa hrabe dlzka reklamnej vsuvky na slovensku...), po reklamach vyhlasili prestavku na WC, prip. nakup pukancov a potom zacal film. Harry Potter. Pekny film, farebny, zabudli zapnut titulky :)
Exkurzia po bristolskych puboch. Ochutnal som 2 anglicke piva, ktorych nazov som si z bezpecnostnych dovodov nezapametal a odvtedy pijem len piva uvedene na zaciatku prispevku.
Spolocenske posedenie v arabskej restauracii (http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... ziaci1.jpg), ktora je moja oblubena (http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/01-sisa.jpg).
Samozrejme vsetky akcie prebiehali pod pedagogickym dozorom :shock: .
Co sa tyka spoluziakov v mojej triede, mal som tam jordancana, spanielku, omancana, brazilcanku, juhokorejcanku, saudo-araba, svajciara, juhokorejcana, a kenana (a priebezne sa to menilo). Cast nasej triedy (http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... uziaci.jpg)
V skole sme vsetky potrebne materialy dostavali, ti co tam boli na dlhsie dostali aj ucebnice, ostatni si ich mohli zdarma (zaloha) zapoziciat. Po 2 tyzdnoch som dostal certifikat, ze som tam bol a ze nemam ziadne podlznosti... :)

Moje dalsie plany v jazykovej oblasti.
24. januara mam pohovor na City of Bristol College (http://www.cityofbristol.ac.uk). Ak vsetko dobre dopadne, tak budem mat anglictinu 3x tyzdenne po 3 hodiny a to zadarmo!

Som sa nejako rozpisal, necham si nieco aj do dalsieho prispevku.

Este sa ma evicka pytala na pocasie. Na stranku s pocasim pre celu Europu sa da odkliknut z uvodnej stranky lokomotivackeho webu a odtial sa mozete doklikat az sem (http://slovak.wunderground.com/global/s ... 03726.html). Moje skusenosti su, ze v zime je tu teplejsie ako na Slovensku, cez den byva tak 5-8 stupnov, sneh som tu videl len raz a s dazdom to tiez nie je nejake hrozne.

maro
brano
> ako 10 príspevkov
> ako 10 príspevkov
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Jún 2005, 21:33

Príspevok od používateľa brano »

Vidim (citam), ze sa udomacnujes takze vela statsia nech ti to tam vyjde :D
Používateľov profilový obrázok
jaster
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 06 Mar 2003, 23:53

Príspevok od používateľa jaster »

A mame po balete, Labutie jazero zamrzlo a keby to nahodou labute cez noc prezili, tak zajtra bude na obed kurca... Skratka zacina tu byt kosa ako v eskimackej telocvicni.
Mna by teda seriozne zaujimalo, co mas proti "Fat, Drunk and Stupid".Kapely co vedia hrat su nudne. Napriklad taky Filharmonicky orchester Slovenskeho rozhlasu. Tam si ani nezaskaces z reprakov. A myslis, ze solista na podiu odkusne hlavu netopierovi? Prd.
Zda sa, ze praca kde mas na nejakom systeme k dispozicii tlacitko "CUKOR NAVIAC" (stlacte pred zvolenim napoja), ma v ramci Europy nieco do seba. Toho sa drz.
Nasmial som sa na probleme studenej a teplej vody, hlavne pri predstave anglanov ako to staci ich kralovnej.. skusil som tento princip aplikovat na slovensku realitu,aspon v predstavach, ale taky bicykel ako ma Dzurinda.. by mi nestacil ani v Malych Karpatoch.
Ja som si tu medzitym riesil nejake prihody ( napisem to sem, lebo kam uz), vybral som sa s tovarisstvom nehrdzavejucich motyciek na prakticke skusy do dlhych ladov, tot vedla do Rakuska. Uz od pociatku to bola spravna haluz, ibaze to co sa nehodilo, sa nedalo skrtnut. V termoske studena voda z vodovodu s prichutou vareneho vina z Kokosov, rano som nestihal. Pochopitelne nastal odmak, lady sme nasli v troskach a jedine zufalcov co merali cestu a cas mohlo nieco take zaujat. Lad mal nezdravu, choru farbu, dunel ako prazdny sud, tiekla pod nim voda a istenie bolo homeopatickej podstaty - tien vrhany svetlom cez ladovy sroub spevnoval ten firnovy priekak. Celkom nas zaujalo uz po jednej dlzke, ze sa nikomu nic nestalo. Bolo to zhnite. Jano bachol este jednu cestu, ale ja si myslim, ze aj anjel strazny ma len jedny nervy a nemusim vsetko vidiet. Padalo to zhora ako stlpy greckeho chramu pri zemetraseni vo filme "Suboj Titanov".
Ja len dufam, ze tu kosu, co zaciname klepat, neklepeme len tak o nicom. Ze tu bude do coho zatat.
A co mas vlastne proti original anglickemu pivu?
mama a oco

ahoj

Príspevok od používateľa mama a oco »

:D
Ahoj Maroso! Pozdravuje ta mama a oco.
Prave je tu Janka a prave nam ukazala Tvoje postrehy z Bristolu. Tesime sa na Tvoje nove zazitky.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky zapisnik - 30.1.2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky zapisnik - 30.1.2006

Na zaciatku sa vratim k predchadzajucim prispevkom.

Poziarny poplach:
Od toho nocneho som zaznamenal len 2 poziarne poplachy, ale to bolo sposobene kulinarskymi experimentami v kuchyni, ktore alarm vyhodnotil ako bliziaci sa armagedon...

Anglicke pivo:
Co mam proti anglickemu pivu? To je tazke vysvetlit Jaster. Skus hluchemu vysvetlit rozdiel medzi Mozartom a Miklom. Mozart sa pri urcitom sebazapreni da pocuvat, ale, no... nema ten spravny drajv. A ani v Novom Case som fotky Mozartovho prirodzenia (citaj: vtaka) nevidel. Kam sa hrabe Mozart...

Podme na nove postrehy.
Zvlastne je, ze takmer vzdy ked vleziem do nejakeho obchodu, stratim signal na mobile. Ked som nad tym tak uvazoval, napadlo ma par vysvetleni:
- vsetky budovy sluzia zaroven ako protilietadlove/protiradiacne kryty
- obchodnici tam maju rusicky, lebo nechcu pripustit aby manzel zavolal domov co ma kupit a tak nakoniec nakupi vsetko co sa mu zda byt uzitocne a pre potrebne veci pride este raz, ked doma vylozi pivo, whisky a chipsy
- je slabsi signal a hlbsie v obchode ho mobil nechyta (ale to je dost nepravdepodobne...).

Prekvapilo ma, ze pomerne casto dostavam listy. Celkom ma to bavi chodit kazde "rano" (uvodzovky su tam preto, ze niekedy mam rano okolo obeda...) kontrolovat novinky v schranke. Aj ked je pravda, ze tak 90% posty mi chodi od banky. Ale aj to potesi. Postou mi anglicka banka posiela vsetko a to priamo do schranky - ziadne vyzdvihnutie na poste. Tak mi prisla Visa karta, kody ku karte, info k on-line pristupu k uctu, sekova knizka a mnoho inych informacnych zasielok. Sekova knizka ma celkom zmiatla, lebo netusim ako sa pouziva a v podstate ma to ani velmi nezaujima, takze skoncila niekde v spodnej zasuvke. Napr. k webovemu pristupu ku kontu mi najskor prisiel list s informaciami o pristupe. O cca 2 tyzdne som dostal list, ze preco som este nepouzil internet banking. Tak som sa nalogoval, upravil nejake udaje a odlogoval sa a asi o 3 dni som dostal list, ze mi dakuju za aktivaciu konta.
Naposledy mi prisiel oznam, ze v priebehu 4-6 mesiacov by ma chceli pozvat na neformalny rozhovor, aby som im povedal, co sa mi paci a co nie a co by som este potreboval... No, staraju sa az moc...

/A teraz nieco uplne odlisne.
Prave som vyplnal jeden formular na webe a mal som tam vyznacit, do ktorej vekovej skupiny patrim. Jedna z moznosti (spravna) bola 35-50... A sakra...
/Koniec.

Jeden znamy (domaci) ma "zatiahol" do fastfood biznisu. Velmi ho nechapem, ale povedal som si, ze to mozem vyskusat. A preco ho nechapem? Jeho predstava je taka, ze kupil fastfoodovy prives http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... rives1.jpg, http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... rives2.jpg, zohnal miesto kde s nim parkujeme, dal mi k dispozicii auto (Opel Vectra), nakupuje vsetky suroviny a vobec vsetko co treba. Stale hovori, ze sme partneri, on investuje peniaze, ja cas. Prvy mesiac mi ma ist cela trzba do vrecka a ked sa to rozbehne pojdeme so ziskom 50:50 a postupne sa o vsetko budem starat sam... Ako spravny Slovak v tom hladam hacik, ale zatial robi vsetko tak ako povedal a ja si pomalicky robim skusobne jazdy autom po Bristole. Burgery "predavam" na jednom fleku cca od 19 do polnoci. Co sa tyka podnikania v UK, vyhladal som si nejak info na webe a cumel som. Maju to tu dost volne. Vela info o tom mozete najst na strankach http://www.londyn.sk

26.1.2006
Zatial mam za sebou prvu sichtu. Minuli sa nam 2 chickenburgery, 1 hamburger, nejake hranolky a 1 cola. Ale to sme zjedli my :shock: . Nepredali sme nic. Ale to je v pohode. Treba najskor rozhodit nejake letaky (je to vedla internatov). A ja sa zatial cvicim v soferovani, konverzujem s chlapikom ktory to cele vymyslel, zoznamil som sa s jeho bratancom (vlastni tu vraj kopu barakov) ktory aj lezie (ale len indoor) a dost som sa s nim o tom rozpraval, takze vsetko je OK.

27.1. 2006
Vymotal som sa z baraku okolo obeda a isiel som si zajazdit po meste. Na soferovanie v UK sa da rychlo zvyknut. Na Slovensku mam dost vela najazdene, takze skor mam problemy s vecami, ktore robim automaticky. Pas hladam pravou rukou nad lavym ramenom. Lava ruka na volante a pravou hladam rychlostnu paku. Pri cuvani sa obzeram cez prave plece. Pri vyjazde z krizovatiek si musim davat pozor, na ktoru stranu cesty sa mam zaradit :) , ale maju tu dost kruhovych objazdov. Raz som tu videl zaujimavo naburane auta. Na kruhovom objazde, vo vnutornom kruhu boli celne buchnute 2 auta. Povedal by som, ze minimalne jeden z nich nebol anglican... Ale v podste som rad, ze mozem ziskat prax pri soferovani. Ak by som si tu chcel kupit ojazdene auto, su celkom lacne. Akurat na poistke sa clovek nedoplati. Napr. relativne slusne ojazdene auto kupite za cca 500-1000 libier (po 2 mesiacoch prace z odlozenych penazi...), ale rocna poistka vas vyjde zhruba tak isto. A to este musi byt zvlast poistena kazda osoba co chce soferovat.

/Prestavka
Spina v baraku:
Mame tu noveho spolubyvajuceho. Spaniela. Po anglicky vie asi ako ja po spanielsky, takze s nim v pohode po spanielsky komunikujem... Dostali sme sa aj k teme spiny a on zahlasil, ze tento nas barak je nadherny a cisty. Z predchadzjuceho ubytovania odisiel prave kvoli neznesitelnej spine. Tak teraz neviem. Asi som velmi narocny, ale potom asi vacsina slovenskych domacnosti prekracuje standard britskej operacnej saly. Vdaka spine som si vyhladal a naucil sa jedno nove anglicke slovicko: PIGSTY [pigstaj] = CHLIEV. A uz ho nikdy nezabudnem :)
V sobotu som sa uz celkom nasral a rozmrazil som a vyumyval jednu chladnicku.
V baraku mame 2 chladnicky s malickym mraziacim priestorom a jednu mraznicku. Vsetky tri masiny su relativne male, vyskovo su zarovno s pracovnou doskou kuchynskej linky. Ked som v decembri prisiel do baraku a videl som ako vyzeraju zvnutra, povedal som si, ze ich aj tak nepotrebujem.
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060130-chl1.jpg
Mraziaci box v chladnickach bol kvoli ladu nedostupny a vo velkom mrazaku tvoril lad tiez asi 30% vyuziteho objemu mraznicky
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060130-mr1.jpg
Ale lad postupne v jedne chladnicke rastol, az sa nedala zavriet. Jeden anglican sa chytil iniciativy a kus ladu otlkol kladivom, aby dvere zavriet isli. Po case lad znovu pribudol a mili anglicania prisli na nove riesenie. Dvierka chladnicky zasprajcovali tazkou stolickou, aby sa neotvarali. Len hore ostavala medzera, lebo ladu tam bolo naozaj dost... Ked som to uvidel, zostal som v nemom uzase stat... Nasral som sa, chladnicku som rozmrazil, vyumyval a zapojil. Aspon ju mozem zacat pouzivat a nemusim sa dat zaockovat proti zltacke.
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060130-chl2.jpg
/Koniec prestavky

27.1. 2006
Druha noc. Predal som prvy chickenburger a 7UP a zjedol len jeden hamburger. Bilancia zacina byt vyrovnana, citim v kostiach, ze sme na dobrej ceste! Typek co si to u mna kupil bol velmi divny. Ale nevadi, bol to ZAKAZNIK. Silou-mocou chcel blocek/potvrdenku. Kedze pokladnu nemam, napisal som do skolskeho zosita, ktory mam stale so sebou (mozem sa v "robote" ucit) toto:
chickenburger - 1.50
7UP - 0.60
spolu - 2.10
Stranku som zo zosita vytrhol, podal som mu ju, on mi cely stastny zaplatil a cakal kym mu ufritujem kuraci burger. Anglicko je zvlastna krajina.

28.1. 2006
Tretia noc. Ziaden hlados sa neukazal, ale videl som jednu lisku. Vyzerala hladna a uzimena, ale kedze nemala prachy... Mala smolu. Je to anglicka liska, urcite vie ako to v kapitalizme chodi, takze nemam vycitky.
Mam novinku v sortimente. Veggie burger. Tak som ho dnes ufritoval a ochutnal. V podstate som si uz pripravil a ochutnal kazde jedlo ktore ponukam, takze som nachystany so ctou pohostit vsetkych narocnych zakaznikov. Myslim si, ze je dolezite vediet ako chuti to co ponukam, aby som si pripravil vhodne obkecavacky :) .
Tieto pracovne prispevky pisem v "praci". Kedze nie je velmi do coho pichnut, picham aspon perom do PDA.
Bacha, ide ZAKAZNIK!
OK, prisiel nejaky clovek, ale nedokazal som odhadnut ci muz, alebo zena. To je vsak nepodstatne. Bol hladny a mal peniaze. Druhy zakaznik, biznis je nastartovany!

Ked mam nostalgicku naladu, prezeram si stare fotky, napr. http://aclokomotiva.sk/foto/050813-peilstein/ alebo http://aclokomotiva.sk/foto/050414-mur-budicek/ a dost ma mrzi, ze na nasom webe nenachadzam novsie galerie. Posledne su tusim Kokosy.

OK, koncim s tymto prispevkom, ostante naladeny, dalsie budu nasledovat. Akekolvek otazky a pripomienky kludne smerujte do tejto diskusie.

PS: par ludom (doslova) som dlzny spravnu odpoved na moju staru otazku. Zatial najdlhsie fronty som videl pri bankomatoch. Pred vianocami asi tak 30-50 ludi vo fronte. Po vianociach sa to ukludnilo, ale videl som aj v nejaky piatok v meste frontu chlastuchtivych, asi tak 20 kuskov, pred bankomatom v dazdi a plusti... Sorry, foto momentalne nemam, ale mozete mi verit ;) .
-----------------------------
pod ciarou - posledne (?) jazykove okienko.
Neviem ci tieto moje vylevy maju nejaky vyznam, tak sem prcnem nieco serioznejsie z prvej ruky.
Aky je system pouzivania predloziek pri opise, ked niekde prichadzate, od niekal odchadzate, alebo niekde ste.
Prvy predpklad je, ze musite vyhodnotit, o com sa bavite. Anglicania rozlisuju 3 moznosti, ktore mozu nastat.
1. Hovorite o SPACE - priestore (room, car...)
2. SURFACE - ploche (road, bus)
3. POINT - bode (bussstop, home, cinema)

1. Go IN(TO) room
Come OUT OF room
Stay IN/OUT the room

2. Get ON the bus
Get OFF the bus
Stay ON/OFF the bus

3. Go TO the bus stop.
Walk AWAY FROM bus stop.
Wait AT the bus stop.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky (ne)zapisnik - 8.3.2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky (ne)zapisnik - 8.3.2006
Tento prispevok bude strucny. Zacat by som mohol hlasenim, ze pocas mojej sluzby sa nic zvlastneho nestalo.
Chodim do skoly + vyuzivam vsetky vyhody ako napr kniznica zadarmo (maju tam aj horosprievodcov, prinesiem ukazat), internet zadarmo, studentska ID karta a zlavy na nu (napr. na vstupnom do ZOO...) :twisted: .
Medzi tym som si odskocil na vylet do Luxemburgu za Gabikou. Luxemburg nie je skaredy, ale pocasie bolo fakt dost hnusne, take som este v Anglicku nezazil...
Po navrate do Bristolu som sa blizsie zoznamil s dvoma Spanielmi, ktori ziju v 'mojom' baraku. Chalan je v Spanielsku sudca a sem prisiel kvoli jazyku, baba tu uz zije dlhsi cas a pracuje v oblasti hygieny jedla - skolenia pre pracovnikov ktori robia s jedlom, alebo tak nieco. Par krat sme spolu vyrazili do mesta, prip. posedeli doma pri veceri a vine.
Ale kedze momentalne fakt nemam o com pisat a 16.3. mozeme pokecat na vyrocke, tak sem len pichnem par fotiek z poslednej doby 8).
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... /index.htm.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Bristolsky zapisnik 3. april 2006

Príspevok od používateľa maro »

Bristolsky zapisnik 3. april 2006

Od posledneho plnohodnotneho prispevku som stihol byt 10 dni v Luxemburgu na navsteve za Gabikou. Luxemburg je celkom pekne mesto, len mi pripada dost nudne. Je to taky zapadakov, v nedelu je vsetko zavrete. Mozno pekne pre turistov, ale na zivot nic moc. Nejake info mozete najst na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Lucemburk a http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg. Pozitiva vyletu do Luxemburgu boli, ze som sa po asi 4 mesiacoch konecne stretol s Gabikou, prvykrat v zivote som isiel trajektom a videl som Doverske utesy http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-dover.jpg. A este som sa v autobuse zoznamil so slecnou Liviou, ktora isla prave na skok na Slovensko
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-livia.jpg.
Pocas cesty sa nic zvlastneho nestalo.

Potom som si kupil letenku na Slovensko (co rozhodlo o termine vyrocky...), absolvoval uspesne vyrocku a mohol som pokracovat v byti tu v Bristole.

Vyrocka.
Doprava z Bristolu do Londyna je asi najjednoduchsia autobusom. No, fakt je, ze inak som tam este ani nesiel. Autobusovu stanicu mam od domu cca 20-30 minut. Ked niekam cestujem, je to zvycajne 30 minut z kopca, ked sa vraciam domov, moze to byt aj 20 minut do kopca (ale vtedy som vynimocne nieco divne pojedol a fakt som sa domov dost ponahlal...).
Do Londyna na Victoria Coach Station trva cesta z Bristolu cca 3 hodiny. Normalne stoji spiatocny listok 30 libier, teraz maju akciu a ak sa kupi 3 dni dopredu tak da sa kupit za 18 libier. Ale ja som ho nakoniec zohnal cez internet za 8 libier. Autobusy prevadzkuje spolocnost National Express. Este tu jazdi nejaka spolocnost Megabus, listok buknuty cez internet by mal stat priblizne 1-3 libry. Ale zatial som s nimi nesiel.
Ked som prisiel do Londyna, cakala ma este cesta druhym autobusom. Z autobusovej stanice na letisko. Cesta trva asi 2 hodiny (z toho sa ide tak 1/2 hodiny po dialnici), spiatocny listok stoji 15 libier a ziadnu lacnejsiu variantu sa mi nepodarilo najst. Autobus na letisko odchadza kazdu stvrthodinu.
Teraz sedim na autobusovej stanici a cakam na spoj na letisko.
Kym cakam na autobus (chodia sice kazdych 15 minut, ale ja mam listok na konkretny spoj) idem sa poprechadzat von. Na krizovatke vedla stanice maju dopravni policati, alebo pomocnici(?), nacvik riadenia krizovatky. Kazdu stranu a kazdy smer ma na starosti jeden, cize zmatok tam vytvaraju dohromady osmi. A na kazdu dvojicu dozera jeden regularny policajt. Nakoniec prejdem cez cestu o 100 metrov dalej, tam je normalny funkcny semafor. Skocim sa pozriet na Buckinghamsky palac. Su tam davy turistov s fotoaparatmi. Mne sa fotak ani nechce vytahovat, pocasie je nic moc. Presuvam sa spat na stanicu a cakam dalej na bus. Na stanici je aj uschovna batozin, ale toto uz pisem neskor a nie som si isty ci to stalo 1/2 libry, alebo 1 libru na 2 hodiny. Ale vzdy ju vyuzijem, zbavim sa baglu a mozem sa ist poprechadzat po meste. Taka pikoska - batozinu pri preberani rontgenuju. Takze bacha na to!
Potom som sa vybral na WC. Tie su platene. Prechadza sa cez taky turniket, vhodite 20 penci a pretlacite sa cezen. Ale prave mali nejaku poruchu, takze turnikety boli odstavene a vstup bol volny. Uz som sa chcel nasrat a ist sa stazovat nejakemu managerovi turniketov, ale potom som si vsimol, ze je tam nejaky oznam. Na nom bolo napisane, ze sa nam ospravedlnuju za neprijemnosti ktore nam odstavenim turniketov sposobili. To ma upokojilo a stazovat som sa nesiel.
Dalsi postreh z Victoria Coach Station je, ze tam neustale prebiehaju nalety holubov, ktore maju v hale vytvorenu zakladnu. Este jedna zaujimavost - mozete tam vidiet verejne pristupny defibrilator. http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-def1.jpg, http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-def2.jpg

- prestavka -
Novy zazitok s obliekanim bristolskych samiciek. Zaciatkom marca som slapal domov a na zastavke stala nejaka baba. Nieco mi na nej bolo divne. Oblecena bola normalne (bolo celkom kosa, ja som mal aj capicu a rukavice) a zrazu som si vsimol, ze obute ma cinske zabky. Naboso. Hmm...
Doplnene 3. aprila: uz tu vypuklo leto, svieti slnko a je brutalnych 8 stupnov, takze manici v bermudach, trickach a slapkach zacinaju byt beznym zjavom na uliciach.
- koniec prestavky -

Cestou autobusom na letisko sme zabludili do nejakeho divneho panoptika. Po ulici sa prechadzali ninjovia, 80 kilove vily, carodejnica, Star Wars typci a podobna haved. Mam momentku jedneho StarWaraka, ale zaposobil na moj fotak temnou stranou Sily, tak som rad ze mam aspon takyto snimok: http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-sw.jpg. Vsetko to boli deti. Asi mali nejaky sviatok, alebo maskarny ples. Stvrt vyzerala ako zidovska, bolo 14.3. (nieco mi ten datum pripomina, par ludi to tusim oslavuje aj na Slovensku...).
Pocas letu sa nic zvlastneho nestalo, len som sa zoznamil s Kristinou z Trnavy.

V Blave to boli neuveritelne fukoty. V podstate som mal na vybavenie vsetkeho 3 dni. Priletel som v utorok v noci a odletel v sobotu rano. Medzitym skocit do bytu mimo Blavy (vdaka Hanka a Rado!) pre veci, klubove premietanie, vyrocka, vybavovcky na zdravotnej poistovni, zrusenie pausalu u Orange, zohnanie nahrady za stratenu kartu u T-Mobile a nakupy veci, ktore som si chcel zobrat do Bristolu a tych, ktore som slubil ze prinesiem. Ani si nespominam, kedy som taky frmol zazil naposledy. Nakoniec vsetko dobre dopadlo, len som musel na letisku vybalit expresy, k tomu sa este vratim.
Moje dojmy z "navstevy" na Slovensku?
V stredu som bol prijemne prekvapeny urovnou premietania miestopisu Tatier od Dura. Kazdym rokom je to lepsie. Snad to casom dospeje k tomu, ze to bude prebiehat priamo v terene :)! Aj vsuvka o lezeni bola fajn, kurzisti videli ako to vypada na mieste cinu. Kurzisti mozno boli nepriemne prekvapeni, ze sa im nejaky podozrivy typek snazi natlacit do hlavy, ze je predsedom tohto klubu, v ktorom prebieha ich zakladny kurz...
Potom sme sa niekolki presunuli do jedneho zo 4 oblubenych podnikov a pokecali o zivote, vyrocke a vobec. Nakoniec ma Hanka odviezla do Samorina, cim mi usetrila obrovske mnozstvo casu a patri jej za to moja vdaka (aj Radovi :) ).
Vo stvrtok som sa s brutalne napratanym baglom presunul do Blavy a rozmyslal som, ako sa zbalim do Bristolu ked uz teraz som plny a to tam mam len prkotiny a 70% veci ma caka doma u nasich. Den ubehol v pohodovom strese a okolo stvrtej sme sa zacali zliezat v Kotolni na vyrocku. Co sa tyka priebehu a vysledkov, sprava je na webe http://aclokomotiva.sk/view.php?cisloclanku=2006032401, skoda ze Jaster si omylom strcil do fotaku cierno-bielu pamatovu kartu, ktoru zvycajne pouziva len na tvorbu umeleckych fotografii...
A moje postrehy a dojmy? Ucast - kvantita podla ocakavania, ale chybali mi tam niektori ludia, ktori by tam priniesli viac konstruktivnej konfrontacie, alebo aspon konfrontacie. Clenovia sa medzi sebou bavia o vselicom, ale ked maju moznost to konfrontovat na vyrocke s kompletnym vedenim a ostatnymi clenmi tak nepridu, alebo nic nepovedia. To je skoda. Z toho pozitivneho som bol sokovany poctom kurzistov. Som rad, ze v klube vznikaju piliere, na ktorych klub zacina znova ozivat. Kedze plati, ze stareho psa novym kuskom nenaucis, treba buducnost klubu nastartovat u mladych. A snad v blizkej buducnosti budem pocuvat: "AC Lokomotiva? To je ten klub, ktory zatial nema spickovych lezcov, ale pri urovni ich metodickej cinnosti je to len otazka casu" a neskor mozno "Odkial je ten borec? Z AC Lokomotiva? No, to ma mohlo hned napadnut." :)
Preco som odstupil z postu predsedu klubu hadam vsetci viete, kedze citate tento zapisnik... Rado je urcite spravny clovek na spravnom mieste, takze mojim odstupenim sa nic strasne neudialo a ja som to uz tiez rozdychal. Ved o tom mozno pokecame na THT, na zlanaku, alebo na dalsej vyrocke.
Afterparty po vyrocke bola ukoncena burlivou diskusiou o UMENI, vypovedou casnicky, naslednym slavnostnym pochodom po moste SNP a prednesom versov na nom nasprejovanych.
Cestou sa nic zvlastneho nestalo.

V piatok mi prisli podlepene lezky. Postou. K Jasterovi. Tomu sa hovori timing! Diky Jaster.
Zvysok piatkoveho programu pozostaval opat z navstevy zdravotnej poistovne a navstevy kadernicky - cau Andrea! :) http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-kader.jpg. (Monika a chalani v Treklande vyzerali sokovani, ked ma stretli). Ozaj, v Treklande som si kupil u Maja batoh.

--------------------------------------------------
Recenzia batohu
Ked som bol v Blave, zabludil som aj do Treklandu (Treksportu) pozriet co tam maju nove. Zapacil sa mi tam jeden 30 litrovy batoh, novinka s nazvom Netron (kde beru tie nazvy?), samozrejme od Treksportu. Boli tam batohy aj od inych firiem, ale Treksportaci robia najkrajsie cenovky. Kedze na mojom starom Eigeri sa mi po 2 rokoch zacal kazit zips, rozhodol som sa, ze si kupim novy batoh. Netron vyzera byt celkom funkcny, ma pripravu na lyze, zbrane a camel bag (vsetko veci co vyuzijem...), objem 30 litrov a zabudovany prsiplast. A hlavne je to klasicky batoh, vak co sa hore zatiahne snurkou, ziadne namahane zipsy. Toto su vsetko dojmy z predajne a teraz nejake skusenosti a dojmy po par dnoch pouzivania - ide o porovnanie s mojim doterajsim Eigerom 33. Zacnem negativami.
- prvy den pouzivania sa odparala priehradka v batohu (asi urcena na camel bag, ja ju pouzivam na dokumenty, noviny a pod.) od gumy, ktora ju napinala.
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... batoh1.jpg
http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... batoh2.jpg
- sietkove kapsicky na bokoch a kapsicka so zipsom vzadu su dost zle dostupne, kym je batoh na chrbte.
- vrch batohu ma kapsu, ale ta ma zips s iba jednym jazdcom. Chcelo by to zips s dvoma protismernymi jazdcami. Ja by som zips na tej kapse najradsej otvaral v strednej polohe, aby som sa nemusel bat, ze mi nieco odtial vypadne.
- plandajuce sa dotahovacie pasky
- divny plast v chrbtovej casti batohu, ktory vnutro batohu divne prehyba a zhorsuje vyuzitelnost vnutorneho priestoru, ale na druhej strane zabezpecuje odvetranie chrbta

Pozitiva
- pekna farba :)
- podla visaciek dobra odolnost voci dazdu + zabudovany prsiplast, ale este som nemal moznost otestovat. Doplnene 3. aprila: Uz som raz brutalne zmokol, prsiplast na batohu bol 100% funkcny!
- slusne odvetrany chrbat - uvidime v lete

Celkovo nie je zly, ale Eiger 33 bol pohodlnejsi a lepsie mi sedel na chrbte.
--------------------------------------------------

Piatok som zavrsil nakupom chlastu a polnocnym nakupom parenice, korbacikov a horcice v Tescu. A samozrejme balenim cca 130 litrovej batoziny do 80 litroveho batohu. Viacmenej uspesne zavrsenym v sobotu okolo 3:30 rano.

O 4,5 hodiny neskor na letisku som mal pocit, ze som akterom Talianskej komedie. Batoh sa mi zdal tazky uz doma, ale nestihol som ho prevazit. A pipka na check-in mi oznamila, ze mam 5 kil nadvahu (myslela batoh, ja mam vacsiu). Takze co som doma balil vyse troch hodin som znova pekne vybalil na podlahu do igelitiek, lebo moj batoh vyzeral ako batoh len zvonka. Zvnutra bol jedno nadherne 3D puzzle pre pokrocilych. V praxi to vyzeralo tak, ze som z neho vytiahol 3 flase, sadu expresov, 20 CD a 10 DVD, ale uz som tam nevedel strcit naspat 2 flase a 10 CD. Takze som ho musel komplet prebalit. Kopu veci som prelozil do maleho batohu, expresy som nechal na letisku (u rodicov, ktori tam boli so mnou) a zvysok som nejako narval naspat do Tatrana a vybral som sa druhykrat na check-in. Drzo som sa strcil pred jednu sympaticku dievcinu, ktora nastastie mala pochopenie. Check-in slecna mi oznamila ze nadvaha mojho batohu stupla na 7 kil. Albert Einstein aj Stephen Hawking by ostali v nemom uzase. Ja som sa asi zatvaril velmi smutne a kym sa pipina z kontroly spamatala, moju batozinu prevzala so slovami aby som si nabuduce daval vacsi pozor. Teraz trochu interaktivity. Ak niekto prejavi zaujem, zahadu s batozinou skusim objasnit. Ale cakam najskor vase tipy :)
V lietadle som nahodou sedel vedla Moniky (to bola ta slecna, co ma pustila pred seba pri druhom check-ine). Kecali sme o zivote, Anglicku a vobec. A sledovali sme na obrazovkach nad sedadlami kde prave sme, kedy priletime, aka je rychlost, vyska, teplota a tak.
Pocas cesty sa nic zvlastneho nestalo.

V Anglicku ma uz cakal len presun z letiska (Stansteed) na autobusovu stanicu a odtial do Bristolu.

Po mojom prichode som zacal spoznavat anglicke pocasie, par dni bolo dazdivych, potom som raz brutalne zmokol a nedavno som zazil aj ladovec http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/060403-hail.jpg.

V skole sme na poslednej hodine mali taku malu party so sushi, tureckymi zakuskami a inymi dobrotami http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... -party.jpg.
Momentalne mame v skole prazdniny, nahanam nejaku robotu a pisem tento dennik. S robotou to nie je az taka sranda, ako som pisal v zaciatkoch. Resp. ked chcete robit umyvaca hajzlov a prilozite zivotopis (vsade chcu zivotopis), ze ste boli sales manager v computer business, tak vam povedia, ze na umyvaca hazlov (predavaca v pekarni, casnika...) nemate kvalifikaciu :). A v robotach na ktore mate kvalifikaciu je dost uchadzacov s lepsou anglictinou (zatial!). A trocha je to aj o stasti. Teraz si musim pripravit par roznych zivotopisov...

-skoro koniec-
V jednej predajni som objavil zaujimavu vec. Vyzera to ako rybarska siet, ale je to o dost odolnejsie. Natiahne sa to na batoh a zamkne. Vsetko co je v batohu a zavesene na nom je chranene proti chmatakom. A ak sa to zamkne napr. o lavicku na stanici, je ako-tak voci amaterom chraneny aj batoh a mozete napr. kludnejsie nudzovo prenocovat. Cela ta sranda stoji 45-50 libier (zavisi to od velkosti) http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... batoh3.jpg.
-koniec skoro konca-

V dalsom dieli bude nieco o party ktoru sme mali v dome (este nemam fotky od Spanielov; Spanielka teraz ide na vylet do Tanzanie, dufam ze mi ich stihne dodat), o lezeckej stene v Bristole (fotky uz mam, aj clenstvo, ale este som tam neliezol), navsteve najvacsej (?) diskoteky, horolezeckych knihach v skolskej kniznici a tak. Mozno aj nieco o poulicnom bristolskom pocitaci, ktory mi dnes urobil tuto fotku: http://aclokomotiva.sk/foto/06-bristol/ ... ristol.jpg.
pali

caf :o)

Príspevok od používateľa pali »

celkom dobre citanie ... ja sa tiez nachadzam v Bristole takze scasti "viem o co ide" :D odkial zo svk si?
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: caf :o)

Príspevok od používateľa maro »

pali napísal:odkial zo svk si?
BA.


A info pre vsetkych:
Co sa tyka clankov, mal som znova jeden pripraveny. O stvordnovom vylete do
Amsterdamu s Gabikou, o vylete do Londyna s Korejskou kamaratkou, o tom
ako som zacal pomaly liezt v Bristole a o Bristolskych prasiatkach, ale
zblblo mi PDA a o clanok som prisiel :shock:... Takze teraz cakam, kym sa mi ho
bude znova chciet napisat.
Mato
> ako 5 príspevkov
> ako 5 príspevkov
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Jún 2006, 07:56
Kontaktovať používateľa:

len tak...

Príspevok od používateľa Mato »

Caw Maro, ešte jedna dôležitá otazka...aké tam majú pivo?? :D
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maro »

Takze od 2. aprila zacina moja dalsia zivotna etapa. Opustil som Bristol a par skvelych kamaratok a kamaratov . Prestahoval som sa do Luxemburgu, kde budem zit s priatelkou a od 16. aprila zacinam pracovat pre Europsku Komisiu.
Podrobnosti snad coskoro.
Pred tym ako zacnem pracovat, pojdeme s priatelkou na kratky vylet do Svajciarska a dalsi vikend budem na festivale Hory a Mesto v Bratislave.
Ked sa dam trocha dokopy, snad mi to znova zacne pisat.
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maro »

Zatial aspon fotecky z vyletu...:
http://picasaweb.google.com/maro.sk/Svajciarsko0704
Používateľov profilový obrázok
choze
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 24 Feb 2003, 13:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa choze »

ahoj maro,

pekne fotecky :) som si tam v jednej galerke (lebo som ti to tam presmejdil cele) vsimol taku zaujimavu stenu s lanom, aj nejaka osma sa tam mihla, kde to je, co to je, aky je to material? :) diky

choze
Ohen s vami.
Les

Bristol

Príspevok od používateľa Les »

Ahoj Maro,

skoda, ze odchadzas z Bristolu, ja som prave pred tyzdnom prisla a nikoho tu nepoznam. :) Nemas kontakt na nejakych Slovakov a Slovenky tu v Bristole?
Diky moc.

lesanka1@yahoo.de
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maro »

Prepac, chvilu som tu nebol. Odpisem ti na mail.
Napísať odpoveď