ISTITKA: HMS, REVERSO, GRI-GRI, KYBLIK, OSMA, YO-YO... atd

Karabíny, skoby, laná, sedačky, friendy, slučky, kladivá, čoky...

Ake istitko pouzivate najcastejsie, ked istite prvolezca?

HMS
5
10%
REVERSO
10
20%
KYBLIK
20
39%
Iné
8
16%
Iné
8
16%
 
Celkom hlasov: 51

Používateľov profilový obrázok
choze
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 24 Feb 2003, 13:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

ISTITKA: HMS, REVERSO, GRI-GRI, KYBLIK, OSMA, YO-YO... atd

Príspevok od používateľa choze »

caffte
pripravujem taky clanocek o roznych istitkach, ktore sa vyskytuju pod skalkami, skalami aj horami, o ich vyhodach, nevyhodach, moznostiach pouzitia... a chcel by so poprosit pripadnych dobrovolnikov, ci by nenapisali zopar postrehov k istitkam, ktore pouzivaju...
osobnu skusenost mam len s HMS a reversom, ostatne veci som este nikdy nepouzil a preto by som rad poprosil, tych ktori vlastnia napr.: kyblik alebo gri-gri, ci by nesplodili zopar podnetnych viet
Dakujem
Ohen s vami.
Používateľov profilový obrázok
Jirka
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 14 Okt 2003, 11:23
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Jirka »

Ja používam H.M.S., reverso (krátko) a kyblík. Osmu nepoužívam ani na udicu. Nechce sa mi držať druholezca, keď niekde bojuje v previse a stále vypadáva:-). Kyblík mi ako istítko velmi vyhovuje. Hlavne na laná veľkých priemerov je super. Lano v ňom ľahko kľže, vekrúti sa a jistiaca sila je minimalna. Pri mojom 10.5mm lane, keď si lezec odsadne a na chvilu ho pustim, kýbl drží. A pritom sa s ním veľmi dobre manipuluje. Tiež na slaňovanie je zdá sa mi lepší než osma. Malou svornou silou udržujem vyhovujúcu rýchlosť a zabrzdím a odsadnem bez väčšej námahy. Horšie je to ale s dlhším visom. Nedá sa tak zajistiť ako osma. Aj keď kravský uzlík by sa asi dal použiť. Väčšou nevýhodou je, že sa nedá doberať z vrchu, ale to je asi každému známe. Zo všetkých štyroch istítek používam kyblík najradeji.
Hore zdar!
Používateľov profilový obrázok
Hawkey
> ako 5 príspevkov
> ako 5 príspevkov
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Jan 2004, 17:21
Bydlisko: virtually homeless
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Hawkey »

Ja pouzivam v horach HMS, na skalkach, a mozete ma metodicky j*bat kolko chcete (predsa len moj pozemsky zivot prekrocil 33ku a lezecky 14ku), osmu. Z praxe, svojich 80 kg spolulezcov som vzdy pochytal (mam 62-68 kg), da sa to lahko zaistit, reflexy su lahko nacvicitelne, a ta teoreticka kravina ze pri zatazeni smerom hore ma byt brzdna sila nizsia ako smerom dole je IMHO casto (isteze nie vzdy) kravina na kvadrat. Preco? Ked mi vykefne druholezec, tak sa da povedat ze odvisne staticky so zatazenim 9.81*hmotnost plus maybe malicky naraz, a to osma s rezervou amortizuje. Ked dozreje prvolezec, tak behom 0.5-1 m preklzu stoji. Nevraviac este o vplyve dynamiky lana na zachytny naraz, ktora hodnoty este o kus posuva dole (hlavne na suchych, cistych = skalkarskych lanach).
Pokial je fyzika padu s ohladom na terenne specifika ina a pouzitie osmy sa stava kravinou (drop&pendel v previse?), tak HMS.
Mato
> ako 5 príspevkov
> ako 5 príspevkov
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Jún 2006, 07:56
Kontaktovať používateľa:

Re: ISTITKA: HMS, REVERSO, GRI-GRI, KYBLIK, OSMA, YO-YO... atd

Príspevok od používateľa Mato »

cawes...co hovorite na reverso3??

chccel by som si ho kupit....ale tak neviem ci je to to spravne;) ...
co nan hovorite? mate s nim nejaku skusenost?? .thx mato
Používateľov profilový obrázok
maro
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 22 Feb 2003, 22:45
sirobot: Nie
Bydlisko: Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: ISTITKA: HMS, REVERSO, GRI-GRI, KYBLIK, OSMA, YO-YO... atd

Príspevok od používateľa maro »

Vyzera to na sikovny, unoverzalny kyblik.

Tu si mozes pozriet instruktazne video (ak si este nevidel):
http://en.petzl.com/petzl/SportProduits?Produit=653
Používateľov profilový obrázok
jaster
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 06 Mar 2003, 23:53

Re: ISTITKA: HMS, REVERSO, GRI-GRI, KYBLIK, OSMA, YO-YO... atd

Príspevok od používateľa jaster »

Vyzera to na sikovne okopirovany a odlahceny Black Diamond ATC Guide :idea:
Predpokladam, ze funkcnost bude na rovnakej urovni z principu. Rad by som si ale vyskusal, aky vplyv ma na prakticku pracu s tymito istitkami rovina zavesneho oka do standu u oboch kuskov, navzajom ju maju pootocenu o 90 stupnov.. zda sa mi, ze riesenie zavesneho oka u BD umoznuje lepsie polohovanie istitka pri praci s lanom, je v polohe "naplocho" k stene a teda stena nezavadzia hankam jednej ruky. Drobnost, ale dost casto potesi :roll:
Napísať odpoveď