Alpin Club Lokomotíva Bratislava

http://aclokomotiva.sk
Aktuálny čas je 11 Aug 2020, 05:16

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 7 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 21 Apr 2016, 14:47 
Offline
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06 Mar 2003, 23:53
Príspevky: 310
Na Vyrocnej schodzi bol Vyborom klubu predlozeny pracovny navrh novych stanov klubu, tak ako bol k tomu zaviazany predoslou VS. Podklady po konzultaciach pripravil Martin Gazdík, za co mu velmi dakujem. Zostava zapracovat klubove specifika a dalsie navrhy.

Na Vyrocnej schodzi 2016 bolo prijate nasledovne uznesenie k finalizacii novych stanov klubu:

1. Kazdy clen klubu ma moznost sa vyjadrit, alebo navrhnut nieco konkretne k navrhovanym stanovam tu na Fore.

2. Technicka schodza, na ktorej sa pracovna verzia zmeni na finalnu po zapracovani prijatych pripomienok a navrhov bude dna 12.5.2016. Kazdy clen klubu, ktory prejavi zaujem sa zucastnit, je vitany!

3. Finalne stanovy klubu schvali clenska schodza este tento rok, termin bude upresneny.

Odkazy na návrh nových stanov:

Formát MS Word:
http://www.aclokomotiva.sk/storage/stan ... navrh.docx

Formát PDF pretých, čo nemajú MS Office:
http://www.aclokomotiva.sk/storage/stan ... -navrh.pdf

Najdôležitejšie navrhovane zmeny s komentarom Martina Gazdika:

1. upravené orgány - Členská schôdza, Výkonný výbor, Predseda a Revízor + ich kompetencie.
fungovanie klubu je nastavené tak, že všetky základné a dôležité veci rozhoduje ČS, ale operatívne klub vedie VV. VV sa za to zodpovedá ČS.
Predseda je jediným štatutárom, v jeho neprítomnosti podpredseda. samozrejme môže poveriť plnomocenstvom iného.
Na chod klubu dohliada Revízor, kontroluje nielen hospodárenie, ale aj dodržiavanie stanov.

2. vylučovanie členov
Toto môže robiť len ČS, ale VV môže osobe pozastaviť členstvo, ak hrubo porušila stanovy alebo jej pôsobenie môže poškodiť dobré meno klubu.
u členov je povinnosť hlásiť vstup do iného horolezeckého klubu. ak nie - porušenie povinnosti - možnosť vylúčenia (nie nevyhnutne).

3. hodpodárenie klubu
rozšíril som možnosti zdrojov majetku, niektoré som zlúčil pod "príjmy spojené s napĺňaním poslania klubu", lepšie je mať všobecnejší pojem, ktorý zahŕňa všetko.
hospodárenie je v rukách VV, ale musí ísť podľa rozpočtu, ktorý schvaľuje ČS. dal som tam poistku - všetky prostriedky budú použité na plnenie poslania klubu - čiže žiadne kupovanie súkromného auta z klubových peňazí. zároveň VV predkladá správu o hospodárení.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 21 Apr 2016, 15:14 
Offline
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06 Mar 2003, 23:53
Príspevky: 310
Moje pripomienky k navrhovanym stanovam:

1. Zaviest explicitne definovane clenstvo viazane na registraciu v JAMESE cez klub.

2. Presnejsie zadefinovat kedy clenstvo v klube zanika ( previazanost na bod 1.)

3. Zefektivnit system rozhodovania a hlasovania o klubovych zalezitostiach podla ich povahy. Navrhujem pridat okrem clenskej schodze aj institut jednoducheho hlasovania prostou nadpolovicnou vacsinou zucastnenych clenov. K tomu treba potom aj zadefinovat podmienky, co a za akych podmienok moze takyto istitut riesit.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 21 Apr 2016, 17:45 
Offline
> ako 50 príspevkov!!!
> ako 50 príspevkov!!!
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04 Jún 2008, 12:51
Príspevky: 182
Bydlisko: Senec
Clanok VI _ odstavec 4 - navrhujem doplnit : "Clenska schodza najma: voli a odvolava Revizora."

Clanok IX _ navrhujem doplnit : "Funkcne obdobie revizora su 2 roky." a bolo by dobre doplnit, ze funkcne obdobie nie je paralerne s funkcnym obdobim Vykonneho vyboru.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 25 Apr 2016, 14:48 
Offline
už poslal príspevok
už poslal príspevok

Registrovaný: 09 Apr 2015, 23:29
Príspevky: 4
Tu su moje pozmenovacie navrhy:

Clanok IV.
Precislovat Body 6.6, 6.7 a 7.5

Clanok VI
Bod 5. podla mna Mimoriadnu CS zvolava VV ak o to poziada aspon 10 clenov (namiesto 5 clenov), alebo uplatnit verziu 10 % clenov. Podla mna 5 clenov pri velkosti nasho klubu, je malo.

Clanok VII
Bod 8. VV je uznasaniaschopny ak su pritomni vsetci clenovia VV.... Pri troch clenoch VV by to malo byt technicky mozne.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 11 Máj 2016, 15:40 
Offline
> ako 5 príspevkov
> ako 5 príspevkov

Registrovaný: 22 Nov 2006, 09:52
Príspevky: 8
Bydlisko: BA
Moje poznámky k novým stanovám:
čl.2, bod 1 - namiesto slova umožňovať... skôr formulovať ako podporovať pri..
čl. 2, bod 2a - dtto
čl. 4, bod 1g - sporné právo, neviem si predstaviť, ako bude revízor posudzovať rozhodnutia alebo činnosť výboru???
čl. 4, bod 2 - Ak bude mať člen pozastavené členstvo, mal by mať zaručené, že napr. do 40 dní od pozastavenia sa zvolá ČS, ktorá o vylúčení/nevylúčení rozhodne (t.j. zvolá sa ČS zároveň s dňom pozastavenia - lebo najbližšia ČS môže byť až o rok). Alebo sa počíta s tým, že sa niekomu pozastaví členstvo napríklad na 10 rokov? (no dobre, preháňam, ale potom prečo nemôže hlasovať na ČS, prečo sa nemôže obrátiť na revízora, prečo nemôže byť informovaný o činnosti a hospodárení klubu - všetko uvedené v bode 1)
čl. 6, bod 4, písm za d - Volí a odvoláva Revízora. Funkčné obdobie Revízora sú 2 roky (neodporúčam Lukášovu formuláciu o neparalelnom funkčnom období - ak sa starý revízor vzdá funkcie / umrie..., to bude klub napr. rok bez revízora? alebo sa zvolí ďalší iba na rok?)
č. 6, bod 4, písm. h - navrhujem preformulovať právo pre ČS z "udeľuje klubové ocenenia" na "udeľuje ocenenia OZ, prípadne finančné či materiálne dary osobám v rámci aj mimo klub" - Namiesto pôvodného doplniť udeľovanie klubových ocenení vlastným členom pre Výkonný výbor. (V súčasnej dobe je sporné pre klub napríklad prispieť trebárs na výstavbu chaty..., pomoc pri ďalšej kalamite v tatrách.., pomoc manželke/dieťaťu zosnulého člena, prípadne inej výraznej osobnosti mimo náš klub. Samozrejme išlo by o výnimočné počiny a preto by to schvaľovala ČS. Sem radím aj pomoc pre zaujímavé projekty v oblasti lezenia - Ak sa napr. niekto rozhodne pokoriť významný vrchol, aby sme mu mohli kúpiť karabínu/trenírky/Lunch-meat...)
čl. 6, bod 5 - navrhujem pri dnešných počtoch zvýšiť kvótu 5 členov.
č. 6, bod 5 - tu by som doplnil v prípade, že zostane pozastavenie členstva formuláciu: Výkonný výbor MUSÍ pri pozastavení členstva zvolať MČS do 40 dní.
čl. 7, bod 2 - Navrhujem doplniť: do najbližšieho konca funkčného obdobia VV.
čl. 7, b 5, f - Toto by som radšej riešil presným termínom (40 dní) na povinné zvolanie mimoriadnej ČS. V opačnom prípade hrozí, že po pozastavené členstvo sa toto môže prakticky rovnať vylúčeniu. Rovnako by malo byť uvedené, že ide o mimoriadny prostriedok, teda aby sa nestalo, že Výbor pozastaví členstvo všetkým ostatným členom OZ.
A neviem si predstaviť, ako bude Revízor postupovať pri prešetrovaní tohto rozhodnutia, nakoľko ide o subjektívny pocit a právo Výboru navrhnúť ho... (čl. 4, bod 1g). A rozhodnúť o tom, či je vylúčenie správne alebo nie by mala mať ČS ako vrcholný orgán.
čl. 7, bod 5 h(nový) - tu by som doplnil Udeľuje klubové vyznamenania členom OZ (aj tak ich všetky udeľuje výbor, čo si pamätám, tak tuším ešte ani jedno vyznamenanie neodsúhlasovala ČS)
čl 9, bod 4 - ...najmenej raz za rok. (materiál sa nám utešene rozrastá, naberá na objeme - kotlík, boulermatka... - a rovnako kontrola hospodárenia je aj finančná (uzávierka) a tá sa robí 1x ročne. Výnimočné prípady obslúži to slovíčko "najmenej")
čl. 11 bod 1: ...klub môže udeliť. (namiesto udeľuje, aby nás to nenútilo udeľovať aj napriek tomu, že nebude komu, z čoho a pod.) a nasledujúca odrážky by boli Ďalšie klubové ocenenia (nakoľko navrhujem, aby bežné klubové ocenenia udeľoval Výbor - tak, ako je to doteraz)
čl. 11 bod 2: Ďalšie klubové ocenenia sú:
čl. 11 bod 2d: doplniť okrem mimoriadnych ocenení aj Klub môže schváliť aj mimoriadne použitie prostriedkov klubu mimo článku II (tu mám na mysli napr. finančné - ako som naznačil napr. v čl. 6, bod. 4 písm. h, - teda napríklad typu v minulosti príspevok na stavbu Chaty pod Rysmi, príspevok pri smrti jej či iného člena, príspevok pri katastrofách a podobne ale trebárs aj podpora nejakého vydania zaujímavého sprievodcu a pod., ale aj napr. materiálne - aj tu by mala ČS aspoň formálne schváliť použitie klubového materiálu napr. na kurzy pre nie našich členov; prípadne v budúcnosti organizácia nejakých aktivít pre deti a pod.)


Moje ďalšie poznámky:
Previazanosť členstva s James: Ak budeme mať explicitne previazané členstvo (prednosť členstva v Jamese pred klubovým), mohlo by to znamenať, že potom by aj otázky prijímania/vylučovania členstva mal riešiť James. Ak budeme mať iba vágnu definíciu (členstvo v klube pred Jamesom), tak tá skutočne nezabráni tomu, aby si niekto uplatňoval viacnásobné členstvo v rôznych kluboch, prípadne členstvo bez Jamesu.
Okrem toho aj definovanie horolezeckých aktivít (čl. 2, bod 2a) dáva možnosť rôzneho výkladu. Podľa niektorých autorov (napr. pozri http://www.horolezeckametodika.cz) by sme sem mohli zaradiť okrem skialpu, aj skitouring, feraty, speleoalpinizmus či VHT.
Okrem toho by mala byť niekde zakotvená povinnosť pre VV uverejňovať na klubových stránkach aspoň základné klubové materiály. Lebo ako sa člen dozvie, že niekomu bolo pozastavené členstvo..., že predsedu v danom období zastupuje/už nezastupuje niekto iný... na čo ho zastupuje a pod.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 11 Máj 2016, 22:02 
Offline
už poslal príspevok
už poslal príspevok

Registrovaný: 11 Máj 2016, 21:25
Príspevky: 1
mam v podstate len jeden dotaz k čl3 3. Členstvo v klube vzniká prijatím prihlášky Predsedom, ktorý overí splnenie formálnych náležitostí
prihlášky.

ak tomu rozumiem clenom klubu sa moze stat kazdy kto vyplni prihlasku. Je tam moznost ze predseda prihlasku po osobnom pohovore neprime ak ju podavatel prinesie osobne? A ak sa predseda po ustnom pohovore rozhodne tuto prihlasku neprijat tak sa moze stat ze zaujemca prihlasku posle doporucene a po vyzdvihnuti predsedom sa odmietnuty clovek aj tak stane clenom? pokial je takato moznost mozno by bolo dobre pouvazovat o doplneni: Členstvo v klube vzniká po absolvovaní ústneho pohovoru s Predsedom a prijatím prihlášky Predsedom, ktorý overí splnenie formálnych náležitostí prihlášky. -mozno je to uplna kravina ale nieco mi v tom prijimani ludi chyba. Napr. pre pripad ak sa o nejakej osobe dozvieme ze jej psychicky stav nezodpoveda tomu vyhovujucemu moze sa v podstate aj tak stat clenom a potom su z toho len patalie okolo jeho vylucovania.


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
 Predmet príspevku: Re: Zmena stanov klubu 2016
PoslaťNapísal: 10 Apr 2017, 17:47 
Offline
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 22 Feb 2003, 22:45
Príspevky: 144
Bydlisko: Slovensko
Clanok VI, body 6 a 7:

6.
Mimoriadnu členskú schôdzu zvolá Výkonný výbor, ak o to požiada aspoň 10 členov.
Mimoriadnu členskú schôdzu môže zvolať aj Revízor v prípade zistenia, že došlo k porušeniu
stanov zo strany niektorého orgánu klubu, napríklad neoprávneným nakladaním s finančnými
prostriedkami alebo majetkom klubu.

7.
Za účelom vyriešenia otázok bežného fungovania klubu a financovania položiek mimo rámca
schváleného rozpočtu môže Výkonný výbor zvolať Operatívnu členskú schôdzu, ktorá nesmie
rozhodovať o veciach podľa odseku 4 písm. a až k. Výkonný výbor pri zvolávaní Operatívnej
členskej schôdze určí jej program, ten bude pre Operatívnu členskú schôdzu záväzný. Výkonný
výbor určí jej termín minimálne dva týždne pred jej uskutočnením. Operatívna členská schôdza
je uznášaniaschopná, ak je na nej prítomných aspoň 15 členov a minimálne jeden člen
Výkonného výboru. Rozhodnutia na Operatívnej členskej schôdzi prijímajú členovia jednoduchou
väčšinou.
========================

K bodu 6
Kedy je uznasaniaschopna Mimoriadna clenska schodza? Je tam povinna ucast Vykonneho vyboru (vid bod 2, nizsie)? Treba aj trocha rozvinut, co je ucelom Mimoriadnej clenskej schodze, pripadne dat odkaz, ze sa riadi bodmi 1-4(a-l) Clanku VI. Dalej doplnit termin, dokedy sa musi uskutocnit od poziadania clenmi/revizorom.

K bodu 7
Treba zadefinovat povinnost ucasti pre aspon jedneho clena Vykonneho vyboru, ako poistku proti obstrukcii vyboru proti nim zvolanej schodzi:)


Hore
 Profil  
Odpoveď s citáciou  
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 7 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Poháňa phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: Senky & Kamahl.